کادر فنی به اندازه بازیکنان مقصر شکست است
98579
پیوس: تیم ملی برای قهرمانی برنامه نداشت
23 بهمن 1402 09:48
آرش جعفری - مهاجم ملی‌پوش سابق فوتبال ایران و پرسپولیس عقیده دارد در جام ملت های آسیا ابزار کار برای قهرمانی در آسیا فراهم بود اما نداشتن برنامه در بازی ها خصوصا بازی با قطر باعث شد قهرمانی را از دست بدهیم.  

روزنامه گل

آرش جعفری - مهاجم ملی‌پوش سابق فوتبال ایران و پرسپولیس عقیده دارد در جام ملت های آسیا ابزار کار برای قهرمانی در آسیا فراهم بود اما نداشتن برنامه در بازی ها خصوصا بازی با قطر باعث شد قهرمانی را از دست بدهیم.

فرشاد پیوس مهاجم ملی پوش سابق تیم ملی و پرسپولیس ، در خصوص باخت ایران مقابل قطر و حذف از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا، گفت: تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیابسیار پرنوسان ظاهر شد. در یک بازی عملکرد خوبی داشت و در بازی دیگر ضعیف ظاهر می شد، در بازی برابر قطر هم نیمه اول بد بود و در نیمه دوم، بازی پراسترس، پراضطراب و عجولانه ای را به نمایش گذاشت. هر دو تیم موقعیت‌های گلزنی زیادی داشتند که البته موقعیت ما بیشتر از قطر بود اما استرس زیاد اجازه نمی داد که بازیکنان از موقعیت‌ها به خوبی استفاده کنند. همچنین در خط دفاع بازیکنان اشتباهات زیادی داشتند. ببینید ما بازیکنان باتجربه کم نداریم و مرتب در تورنمنت های بین المللی حضور دارند اما با استرس زیادی برابر قطر بازی کردند. از سوی دیگر باید بگویم برنامه ای هم برای بردن نداشتیم و یک فوتبال احساسی را به نمایش گذاشتند. برای همین جام را از دست دادیم و به بازیکنان و کادر فنی خسته نباشید می گویم و بازهم معتقدم که تیم با برنامه بازی نکرد.

فرشاد پیوس در ادامه به ضعف دفاع ایران در این بازی ها گفت ؛متاسفانه خط دفاع ایران از ابتدا و شروع بازی‌ها ضعف داشت و بارها نه تنها من بلکه سایر کارشناسان هم به این موضوع اشاره داشتند. در بازی با قطر نیز دیدید که نیمه اول خط دفاع چقدر پراشتباه ظاهر شد و این مساله در روند بازی بی تاثیر نبود. اکثر بازیکنانی که در این دیدار حضور داشتند لژیونر هستند و سالیان سال است که کنار هم بازی می‌کنند. با این همه تجربه برابر تیمی که اگر به تاریخچه فوتبال آنها نگاه کنیم می بینیم تجربه کمتری نسبت به بازیکنان ما دارند با استرس زیاد بازی کردیم. این ب ای تیمی که می خواهد به نام شود خیلی بد است.

فرشاد پیوس در ادامه یکی از نقاط ضعف تیم ملی ایران را نداشتن تمرکز لازم بازیکنان عنوان کرد و گفت: یکی از عواملی که همه چیز را به هم ریخت عدم تمرکز کافی بین بازیکنان بود متاسفانه استرس و فشار بالا باعث شد که بازی خودشان را انجام دهند.

پیوس در مورد اینکه کادر فنی چقدر در این شکست مقصر است گفت : کادر فنی به اندازه خودش مقصر است. وقتی می گوییم تیم برنامه نداشت یعنی ایراد از کادر فنی است . متاسفانه همان‌قدر که بازیکن ایراد دارد کادر فنی هم ایراد داشت.

مهاجم سابق تیم ملی فوتبال ایران و پرسپولیس در ادامه در مورد تیم ملی قطر گفت : قطری ها بسیار خونسرد و با حوصله بازی کردند و در واقع می دانستند چه می خواهند. شما دیدید بعد از خوردن گل خیلی راحت به بازی ادامه دادند و نه تنها گل تساوی را زدند بلکه گل های پیروزی را به ثمر رساندند. این راهم اضافه کنم که قطری ها موقعیت‌های گلزنی زیادی داشتند که از آنها به خوبی استفاده کرد و تیم ما از موقعیت‌های به دست آمده به خوبی استفاده نکرد و پراشتباه بازی کردیم.

فرشاد پیوس در خصوص عملکرد خط حمله تیم ملی در بازی با قطر گفت : متاسفانه در خط حمله اشتباه های زیادی داشتیم جایی که نقطه قوت تیم ما بود به نقطه ضعف تیم تبدیل شد. متاسفانه فرصت‌های زیادی را با بودن طارمی و سردار آزمون از دست دادیم و باید بگویم روز بدی را سپری کردند.

پیوس در مورد تعویض های قلعه نویی گفت : به عقیده من تعویض ها خوب نبودند . روی آوردن به بازی مستقیم به نفع قطر بود. آن ها مدافعان قد بلند داشتند و برای همین تمام توپ های اول را راحت دفع می کردن . ما در زمانی که بازی گره خورده بود به بازیکن خلاق و تکنیکی احتیاج داشتیم تا با بازی زمینی به دروازه قطر نزدیک شویم و با خلق موقعیت بیشتر به گل برسیم.

فرشاد پیوس در ادامه با انتقاد از مدیریت در فوتبال کشورمان گفت :

مشکل فوتبال ما این است که برنامه ریزی نداریم. تیم های دیگر از الان کار را شروع می کنند ولی ما تا ۴ سال دیگر برنامه ای برای تیم ملی نداریم و ۶ ماه مانده به یک تورنمنت دنبال مربی، بازی‌های تدارکاتی و... هستیم. حتی اگر در جام ملت ها قهرمان می‌شدیم دلیل بر این نبود که فوتبال ما براساس چارچوب خاص و برنامه ریزی مشخص حرکت می کند و مدیریت قوی دارد.فوتبال ما نیاز به مدیر خوب دارد، برای اینکه فوتبال پیشرفت کند به جای این که به دنبال مربی خارجی باشیم باید مدیر خوب بیاوریم تا فوتبال را درست کند. قطر ۴ سال پیش نیز جام ملت‌ها را برد، واقعا این کشور که بیش از یک میلیون نفر جمعیت ندارد چه کار کرده که چنین نتایجی را کسب می کند؟ استعداد به اندازه ما ندارند، چطور می‌شود چنین کشوری دو جام ملت‌ها و یک جام جهانی برگزار می‌کند؟ چه چیزی دارند که ما نداریم؟ تنها چیزی که این تیم دارد مدیریت خوب است که به درستی برای فوتبال آن برنامه ریزی می کند. بنابراین فوتبال ما برای رشد و پیشرفت نیاز به مدیریت خوب و قوی دارد.

پیوس در خصوص اینکه خیلی ها می گفتند با توجه به شرایط مسابقات تیم ملی باید قهرمان می شد گفت : قهرمان شدن به این راحتی ها نیست شما باید برنامه ریزی مناسب داشته باشید. بله من هم می گویم این دوره تنها دوره ای بود که شانس زیادی برای قهرمانی داشتیم. در این دوره تنها یک بازی سخت آن هم با ژاپن داشتیم که البته نیمه دوم بازی خیلی خوبی را برابر این تیم به نمایش گذاشتیم. حتی جلوی هنگ کنگ فراز و نشیب زیادی داشتیم، ما ابزار کار را برای قهرمانی داشتیم اما برنامه ریزی و مدیریت خوب نداشتیم. اگر برنامه ریزی مناسب داشتیم وکادر فنی هم متعاقبا برنامه های متفاوت داشتند می شد قهرمان شد اما نشد. البته این را هم اضافه کنم اگر هم موفقیتی بود به خاطر همان تک موقعیت هریی بود که روی خلاقیت بازیکنان به دست می آمد.

#پیج رسمی روزنامه گل #آرش جعفری #فرشاد پیوس #تیم ملی فوتبال ایران
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها