95762
امیرآبادی: برخورد قلعه‌نویی با نوراللهی نشان‌دهنده درایت و مدیریتش بود
28 آبان 1402 16:11
کارشناس فوتبال کشورمان گفت: برخورد قلعه‌نویی با نوراللهی نشان‌دهنده درایت و مدیریت سرمربی تیم ملی بود.

روزنامه گل

مهدی امیرآبادی در مورد برتری تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل هنگ کنگ در اولین بازی مقدماتی جام جهانی 2026، اظهار داشت: با درایتی که از امیر قلعه‌نویی می‌شناسم، کارهای تاکتیکی و تیمی خوبی را در بیشتر دقایق بازی شاهد بودیم. تیم ما قبل از این مسابقه در تورنمنت اردن به قهرمانی رسید. از آنجایی که غریبه‌ پرست هستیم، این قهرمانی را خیلی زود فراموش کردیم در صورتی که اگر با کی‌روش به چنین افتخاری می‌رسیدیم، یک هفته یا یک ماه تیتر تمام رسانه‌ها بود.

* حمایت از تیم ملی به دلیل ایرانی بودن سرمربی‌اش خیلی کم است

وی افزود: از قهرمانی تیم ملی با قلعه‌نویی در این تورنمنت به سادگی رد شده و گفتند تیم ما باید در این تورنمنت قهرمان می‌شد. متاسفانه حمایت از تیم ملی خیلی کم است. به این دلیل که سرمربی‌اش ایرانی است. اگر یک سرمربی خارجی جای جواد نکونام بود، به خاطر صدرنشینی استقلال هیاهو به راه می‌افتاد. مانند اتفاقی که در دوره سرمربیگری ساپینتو دیدیم. نکونام با این همه حواشی که اطراف تیم داشته تیم را با این همه برد صدرنشین کرده اما حمایت نشده و چیزی برایش نوشته نمی‌شود.

* اگر به جام جهانی نرویم، باید در فوتبال‌مان را تخته کنیم

بازیکن اسبق تیم ملی تصریح کرد: مقابل هنگ کنگ یک بازی تاکتیکی و فنی از تیم ملی دیدیم اما همچنان در کارهای دفاعی مقداری مشکل داریم. قطعا کار در بازی با ازبکستان خیلی سخت‌تر است. البته با توجه به سهمیه 1+8 آسیا برای جام جهانی، در صورت نرسیدن به این رقابت‌ها باید در فوتبال‌مان را تخته کنیم. باید با درایت و قدرتی که تیم ما در آسیا دارد بجنگیم و با بردهای مقتدرانه صعود کنیم.

امیرآبادی درخصوص اینکه آیا ساده تصور کردن صعود به جام جهانی، روی تیم فشار ایجاد نمی‌کند، گفت: نباید تمرکزمان به هم بریزد و بگوییم صد در صد به جام جهانی می‌رویم. باید در همه بازی‌ها با صد در صد توان و تمرکز به زمین برویم. فوتبال خیلی پیشرفته شده و تیم‌هایی که اصلا آنها را حساب نمی‌کردیم مثل تاجیکستان، قزاقستان، ترکمنستان و ... در فوتبال پایه پیشرفت زیادی داشته‌اند. قطعا این اتفاق در آینده به سودشان است. از طرفی ما پشتوانه نداریم و به مشکل می‌خوریم. به همین دلیل مدام خواهش می‌کنیم به وضعیت فوتبال پایه رسیدگی شود.

وی درمورد پیشرفت ازبکستان در رده‌های پایه که سبب شده نوجوانان این کشور به یک هشتم جام جهانی صعود کند، جوانانش به جام جهانی برسند و در رده امید نیز جزء قدرت‌های آسیا باشد، توضیح داد: ازبکستان در حال حاضر در بزرگسالان هم شرایط بدی ندارد و جزء شانس‌های صعود به جام جهانی است اما در آینده وضعیت بسیار بهتری دارد.

* حسین عبدی باید سرمربی تیم ملی جوانان شود

کارشناس فوتبال تاکید کرد: برخی می‌گویند نتایج تیم نوجوانان ما در جام جهانی شانسی بوده و می‌خواهند تلاش حسین عبدی، کادرفنی و بازیکنانش را زیر سوال ببرند اما این تیم نتیجه گرفته و باید او را پس از پایان جام جهانی به عنوان سرمربی تیم ملی جوانان انتخاب کنیم زیرا این بازیکنان را خودش بالا آورده و می‌تواند در روند شکوفایی‌شان راحت کار کرده یا نخبگان جدیدی را اضافه کند. با این وضعیت می‌تواند تیم جوانان خوبی هم تشکیل بدهد و همین نفرات آرام آرام به تیم ملی بزرگسالان می‌رسند.

امیرآبادی اضافه کرد: سال‌های قبل می‌گفتیم به جای مربی خارجی در بزرگسالان، برای تیم‌های پایه از این مربیان استفاده کنید. حسین عبدی هرچند یک ایرانی محسوب می‌شود اما سال‌ها در کشورهای مختلف کار کرده و یک مربی مدرن است. چرا باز هم چنین کاری انجام نداده یا نمی‌خواهیم اصولی بازیکن‌سازی کنیم؟ در گذشته باشگاه‌های زیادی مثل سپاهان، سایپا و پیکان این کار را انجام می‌دادند اما اکنون تعداد باشگاه‌های بازیکن‌ساز خیلی کم شده یا چنین باشگاه‌هایی کمرنگ شده است.

وی تاکید کرد: امیدوارم این نتایج تیم نوجوانان سبب شود بار دیگر به تیم‌های ملی پایه و آکادمی تیم‌های بزرگ مثل استقلال و پرسپولیس توجه کنیم. نوش جان بازیکنان حرفه‌ای ما که میلیاردی پول می‌گیرند. یک درصد قرارداد این بازیکنان را صرف تیم‌های پایه کنید. هیچ کس هم ناراحت نمی‌شود.

* با بردن ازبکستان نیمی از راه صعود را می‌رویم

مدافع اسبق تیم ملی درپاسخ به این سوال که آیا می‌توان گفت ازبکستان سرسخت‌ترین حریف ما قبل از جام ملت‌ها است، گفت: نمی‌توانیم ازبکستان را به راحتی ببریم اما با بردن این تیم، نیمی از راه صعود از این مرحله را رفته‌ایم. اکنون بازیکنان آماده لیگ برتر و لژیونرهای خیلی خوبی عضو تیم ملی هستند. امیدوارم در این بازی هم نتیجه خوبی بگیریم.

* برخورد قلعه‌نویی با نوراللهی نشان‌دهنده درایت و مدیریتش بود

امیرآبادی درخصوص کنار گذاشته شدن احمد نوراللهی به دلایل انضباطی پس از بازی با هنک کنگ، اظهار داشت: با درایت و مدیریتی که از قلعه‌نویی سراغ دارم مطمئن باشید خیلی راحت با اینگونه رفتارها برخورد می‌کند. نوراللهی یک لژیونر با شخصیت و بازیکن بزرگی است اما وقتی سرمربی تصمیم می‌گیرد در لیست نباشد، باید تابع باشد و به این تصمیم احترام بگذارد. همه ما زیر پرچم ایران هستیم و باید به نظر سرمربی این تیم احترام بگذاریم. بازیکن وقتی دعوت نمی‌شود ایراد می‌گیرد و وقتی هم دعوت می‌شود، انتظار بازی کردن دارد. توقعات بالا رفته است.

وی اضافه کرد: قلعه‌نویی در بازی با هنگ کنگ تصمیم گرفت نوراللهی را در لیست قرار ندهد اما وقتی او قهر می‌کند، باید منتظر برخورد سرمربی تیم ملی باشد. امیدواریم احمد به اشتباه خودش پی ببرد و در ادامه راه هم در صورت تشخیص قلعه‌نویی همراه تیم ملی باشد.

#امیر قلعه نویی #پیشکسوت استقلال #مهدی امیرآبادی #تیم ملی فوتبال ایران
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها