95755
چمنیان: مربیان لیگ برتر فقط به تیم نوجوانان تبریک می‌گویند اما شهامت استفاده از آن‌ها را ندارند
28 آبان 1402 12:43
سرمربی اسبق تیم ملی نوجوانان گفت: برای برتری مقابل مراکش نباید بازی را به حادثه و اتفاقات بسپاریم.

روزنامه گل

عباس چمنیان در مورد دیدار تیم ملی نوجوانان کشورمان مقابل مراکش در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی زیر 17 سال اظهار داشت: یکی از اتفاقات خوبی که برای تیم‌های اول و سوم گروه ما رقم خورد، روبه‌رو شدن با تیم‌های گروه A جام جهانی است که به نسبت سایر گروه‌های جام جهانی کیفیت ضعیف‌تری داشت. با توجه به حضور اندونزی، میزبان مسابقات در گروه اول، شرایط برای صعود تیم‌های این گروه فراهم‌تر بود. تفاوت زیادی هم بین مراکش و اکوادور که از این گروه بالا آمدند وجود ندارد. یعنی اگر در گروه خودمان اول می‌شدیم، در یک هشتم به مصاف اکوادور می‌رفتیم که تفاوت زیادی با مراکش ندارد. شانس بزرگی نصیب ما شده که به مرحله یک چهارم برسیم. البته تا بازی روز سه شنبه باید ضعف‌هایی که در مرحله گروهی به‌ویژه مقابل برزیل و انگلیس داشتیم، باید برطرف کرده و ساختار دفاعی‌مان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بهتر بچینیم تا مقابل مراکش ضمن ارائه یک بازی خوب، نتیجه خوبی هم کسب کنیم.

سرمربی اسبق تیم ملی نوجوانان در خصوص عملکرد این تیم در مرحله گروهی توضیح داد: ویژگی خیلی مهم رده سنی نوجوانان این است که فاصله کیفی فوتبالیست‌های نوجوان کشورها با هم زیاد نیست به جز نیوکالدونیا که از اساس با سایر تیم‌های حاضر در این گروه تفاوت داشت، سایر تیم‌ها فاصله زیادی با هم ندارند، زیرا هنوز استعداد بازیکنان به بلوغ کامل نرسیده که کشورهایی مثل برزیل، فرانسه، اسپانیا و انگلیس بتوانند فاصله خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با کشورهای درجه دو و سه فوتبال جهان زیاد کنند. به همین دلیل توقع داشتیم اگر تیم ما اشتباهات فردی زیادی مرتکب نشود و با توجه به شرایط سنی بچه‌ها، تمرکز خوبی داشته باشد، در مجموع عملکرد خوبی داشته باشیم.

چمنیان اضافه کرد: اگر از نیمه دوم بازی با برزیل بگذریم که شرایط خیلی خاصی داشت و همیشه در فوتبال از رده سنی پایین تا بزرگسالان، برگشت به بازی در شرایطی که تیم دو بر صفر عقب افتاده، کاری قابل توجه محسوب می‌شود، در مقابل انگلیس موقعیت‌های زیادی ایجاد نکردیم. در بسیاری از دقایق بازی دفاع فشرده انجام دادیم و تنها راهمان نیز همین بود. در شرایطی که انگلیس هم مانند برزیل فشار زیادی به ما آورد، باید به کارهای دفاعی فکر می‌کردیم. البته بازی با مراکش را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نباید به حادثه و اتفاقات واگذار کنیم. زیرا اگر ساختار دفاعی ما منسجم نباشد، شاید آنها مانند برزیل و انگلیس خیلی راحت از موقعیت‌ها نگذرند. در مجموع عملکرد خوبی در مرحله گروهی داشتیم و بار دیگر ثابت شد بچه‌های ایران استحقاق، توانایی و شایستگی زیادی دارند.

وی اضافه کرد: اگر به آنها نگاه جدی‌تری شود و بتوانند در آینده مسیر بهتری پیدا کنند، می‌توانیم به این بازیکنان امیدوار باشیم. ضمن آنکه نباید فراموش کنیم هدف فیفا از برگزاری جام جهانی نوجوانان و جوانان توسعه فوتبال است. کسب مقام، قهرمان شدن یا رسیدن به جمع 4 تیم، هر چند برای یک کشور افتخار است، اما اساس و هدف اصلی کار نباید فراموش شود. بچه‌هایی که فرصت حضور در چنین تورنمنتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به دست می‌آورند، اگر اشتباهی انجام بدهند در آینده برای آنها در رده سنی بزرگسالان درس‌های بزرگی خواهد شد تا دیگر چنین اشتباهاتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مرتکب نشوند و نوسان عملکردشان کاهش پیدا کند. این از خصوصیات اصلی جام جهانی در این رده سنی است. فرقی هم بین برزیل و ایران وجود ندارد. همانگونه که دیدیم برزیل هم مقابل ما دچار اشتباهاتی شد که مخصوص رده سنی نوجوانان است.

کارشناس فوتبال کشورمان تأکید کرد: صرف‌نظر از نتیجه‌ای که در بازی با مراکش رقم می‌خورد، نباید درگیر احساسات شویم. همین که تیم ما توانست مقابل تیم‌های بزرگ قرار بگیرد و بازیکنانش به عنوان نمایندگان تعداد زیادی از استعدادهای کشور توانستند در این جام شرکت کنند، خوب است و باید بهآنها در آینده به عنوان یک سرمایه نگاه کنیم. بابت این بچه‌ها هزینه و وقت زیادی صرف شده تا ضمن حضور در تورنمنت جام جهانی، تبدیل به سرمایه‌های آینده فوتبال کشور شوند.

چمنیان در واکنش به این موضوع که تیم او با حضور در یک چهارم جام جهانی 2017 بهترین عملکرد تاریخ تمام تیم‌های ملی در فوتبال را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به ثبت رساند، اما به چه دلیل به جز نفراتی مثل امیرحسین حسین‌زاده و اللهیار صیادمنش که به ندرت در اردوهای تیم بزرگسالان شرکت کردند، سایر نفرات آن تیم نتوانستند جایگاه قابل توجهی در فوتبال به دست بیاورند، اظهار داشت: همچنان در فوتبال ما برنامه جامعی برای توسعه فوتبال وجود ندارد. هیچ تفاوتی هم بین فدراسیون و باشگاه‌ها در این زمینه نیست.ایران کشور پراستعدادی است اما وقتی نگاه سرمایه‌گرایانه نداشته باشیم، کاری از پیش نخواهیم برد. طرح توسعه همان اتفاقی است که کشورهای صاحب فوتبال رقم می‌زنند. با همفکری اندیشمندان و افرادی که در زمینه طراحی و برنامه‌ریزی فوتبال صاحب نظر هستند، کاری انجام می‌دهند که مسیر ترقی نخبگان و نفرات با استعداد هموار شود. خیلی مواقع این سؤال مطرح می‌شود که چند نفر از نفراتی که در رده‌های سنی مختلف عضو تیم ملی هستند، می‌توانند به تیم ملی بزرگسالان برسند؟ انتظار نداشته باشیم که همه آنها به آن جایگاه برسند، اما با توجه به سرمایه‌گذاری صورت‌گرفته انتظار وجود دارد که بخش قابل توجهی از این بچه‌ها به این جایگاه برسند.

وی ادامه داد: در 4-3 سال اخیر و شاید از رده سنی نونهالان فرصت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در اختیار 21 بازیکنی که اکنون در جام جهانی هستند قرار دادیم در اردوهای ملی حضور داشته و به عنوان نخبگان فوتبال کشور در تورنمنت‌های بین‌المللی شرکت کنند تا مسیر ترقی آنها طی شود. اینکه از این سرمایه‌ها حفاظت نکرده و برنامه‌ای برای ادامه رشدشان نداشته باشیم‌، شاید وقفه ایجاد کرده یا مسیر پیشرفت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مسدود کند. نباید جام جهانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پایان توجه به این بچه‌ها ببینیم. در سال‌های گذشته این اتفاق افتاد و از تیمی که آن عملکرد درخشان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در جام جهانی 2017 ثبت کرد، بازیکنان بسیار کمی به سطح ملی رسیدند. دلیلش هم رها شدن آنهاست. با وجود شعارهای داده‌شده نه باشگاه‌ها به آنها توجه کافی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و نه فدراسیون فوتبال.

سرمربی پیشین تیم ملی نوجوانان خاطرنشان کرد: باید دید پس از جام جهانی چند نفر از بازیکنان تیم نوجوانان در باشگاه‌های ما بازی می‌کنند؟ آیا مربیان لیگ برتری جرأت، جسارت،‌ شهامت و نگاه آینده‌نگرانه به این نوجوانان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارند تا از آنها استفاده کنند؟ اولین توقعی که پس از جام جهانی وجود دارد، این است که ما هم از برخی بازیکنان تیم نوجوانان مانند انگلیس و برزیل در سطح اول فوتبال خود استفاده کنیم تا اندوخته‌ها، تجارب و درس‌های خود از جام جهانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در لیگ برتر کشورمان به معرض نمایش بگذارند. در نهایت هم تیم ملی بزرگسالان از این موضوع استفاده خواهد کرد. اگر قرار باشد در این رده سنی پوست‌اندازی کرده و نسل جدیدی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در تیم ملی شاهد باشیم، چه کسی بهتر از بازیکنان نوجوانان و جوانان که نخبگان فوتبال کشور ما هستند. متأسفانه بسیاری از مربیان ما فقط می‌توانند موفقیت‌های تیم نوجوانان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تبریک بگویند اما در بین 16 تیم لیگ برتری کمتر کسی چنین شهامتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به خرج می‌دهد تا این بازیکنان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بازی داده و مسیر رشدشان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هموار کنند.

#تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها