قرارداد همکاری با باشگاه قعرنشین روسی
95696
الگوگیری آبی‌ها از سپاهان!
27 آبان 1402 10:19
باشگاه سوچی روسیه مانند استقلال پیراهن اصلی اش به رنگ آبی و سفید است. سفید و آبی ها و پلنگ ها از جمله لقب های این باشگاه روسی به شمار می رود.

روزنامه گل

باشگاه سوچی روسیه مانند استقلال پیراهن اصلی اش به رنگ آبی و سفید است. سفید و آبی ها و پلنگ ها از جمله لقب های این باشگاه روسی به شمار می رود. سوچی هرچند در لیگ برتر روسیه قرار دارد، اما در این فصل یکی از ضعیف ترین باشگاه ای این کشور است و با پایان نیم فصل اول با 10 از 15 بازی فعلا در قعر جدول قرار دارد. سوچی همان باشگاه روسیه است که قربان بردیف سرمربی مشهور و کهنه کار اهل شوروی سابق در نیمه راه تیم تراکتور را رها کرد تا هدایت این تیم را در دست بگیرد. هرچند بردیف فقط 5 بازی روی نیمکت سوچی دوام آورد با 2 برد و 3 شکست از سرمربیگری این باشگاه استعفا داد!

باشگاه استقلال و سوچی روسیه برای همکاری ورزشی و تجاری به توافقنامه ای منعقد کردند. این قرارداد تا پایان سال 2026 اعتبار دارد و در صورت درخواست طرفین قابل تمدید است. موضوع این توافقنامه فعالیت های مشترک برای توسعه فوتبال در سوچی و تهران است. این سند تعامل نزدیک بین باشگاه ها در توسعه بخش فوتبال جوانان، آموزش روش شناختی متخصصان و مربیان، و همچنین کارآموزی بین المللی، جلسات آموزشی آزاد، کنفرانس ها و رویدادهای روابط عمومی با حضور نمایندگان هر دو تیم را فراهم می کند. همچنین باشگاه ها با برگزاری دیدارهای تدارکاتی و دوستانه بین خود موافقت کرده اند که تاریخ و مکان برگزاری آن متعاقبا مشخص خواهد شد. تیم ها این فرصت را خواهند داشت که بازیکنان جوان را مبادله کنند، آنها را با گزینه ای برای خرید اجاره کنند و همچنین در صورت فروش آنها به باشگاه های ثالث، سود کسب کنند.

البته تجربه نشان داده است که این قبیل قرارداد ها اغلب عملیاتی نمی شود. باشگاه استقلال در سال های گذشته هم قرارداد های همکاری و خواهر خواندگی با باشگاه های مختلف امضا کرده بودند که از جمله آنها می توان به باشگاه الاهلی قطر اشاره کرد که دو طرف در سال 98 برای همکاری در زمینه های مختلف از جمله انتقال بازیکن و مربی، برگزاری اردوی مشترک و دیدار دوستانه به توافق رسیدند، اما با گذشته چند سال از این توافق هیچ یک از موارد مطرح شده اجرا نشد. ژیش از آنهم در سال 95 باشگاه استقلال برای همکاری با باشگاه مطرح آلمانی یعنی هرتابرلین به توافق رسیده بودند که هکاری دو باشگاه آبی پوش ایرانی و آلمانی هم بی نتیجه مانده بود!

هرچند شاید ماجرای باشگاه های روسی متفاوت از دیگر کشور ها باشد. اواخر سال گذشته بود که باشگاه سپاهان با باشگاه زنیت روسیه قرارداد خواهرخواندگی و همکاری بستند که منجربه برگزاری بازی دوستانه بین دو باشگاه شد. احتمالا در آینده هم شاهد همکاری استقلال و باشگاه سوچی در سطح برگزاری بازی های دوستانه خواهیم بود. هرچند سوچی اگر با همین روند به کارش در لیگ روسیه ادامه دهد احتمالا فصل آینده به لیگ پایین تر سقوط خواهد کرد. به نظر می رسد با توجه به تجربه نسبتا موفق سپاهان در همکاری با باشگاه روسی زنیت، استقلالی ها هم سراغ فوتبال این کشور رفته اند. در سال های اخیر توجه فوتبال روسیه به ایران هم بیشتر شده است و شاهد حضور نفراتی چون سردار آزمون، سعید عزت الهی، علیرضا حقیقی، میلاد محمدی و به تازگی هم محمد محبی در لیگ روسیه بوده ایم.

#پیج رسمی روزنامه گل
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها