جنجال پوچ بعد از حذف
91826
چرا حق با پرسپولیس بود؟
12 مهر 1402 07:37
یکی از حواشی این روزهای فوتبال ایران، مناقشه‌ای بود که بین باشگاه پرسپولیس و تیم ملی امید به‌وجود آمد. 

روزنامه گل

یکی از حواشی این روزهای فوتبال ایران، مناقشه‌ای بود که بین باشگاه پرسپولیس و تیم ملی امید به‌وجود آمد. داستان این است که پرسپولیس 3بازیکن در تیم امید داشت که با توجه به فرارسیدن بازی این تیم با الدحیل در لیگ قهرمانان آسیا، به اردوی سرخپوشان فرا خوانده شدند. به این ترتیب یاسین سلمانی، محمد عمری و محمدمهدی احمدی پیش از بازی مرحله یک‌چهارم نهایی بازی‌های آسیایی، از هانگژوی چین به قطر رفتند تا پرسپولیس را همراهی کنند. این موضوع با اعتراض رضا عنایتی، سرمربی تیم امید و البته کمیته ملی المپیک همراه شد و آنها ادعا کردند در حق تیم ملی «کم‌لطفی» صورت گرفته. این موضوع بعد از حذف ناباورانه تیم ملی امید با شکست برابر هنگ‌کنگ داغ‌تر هم شد و خیلی‌ها گفتند دلیل این ناکامی، همین عدم حضور سه بازیکن پرسپولیسی بوده است، اما آیا می‌توان چنین شکست مفتضحانه‌ای را اینطور توجیه کرد؟ و آیا اساسا پرسپولیس در این مورد «زیاده‌خواهی» کرده بود؟

اهمیت کدام مسابقات بیشتر است؟

اگر پای مسابقات انتخابی المپیک در میان بود، شاید می‌شد به کادر فنی تیم ملی امید حق داد که دنبال استفاده حداکثری از همه بضاعت انسانی ممکن باشد، با این حال بازی‌های آسیایی در رشته فوتبال اهمیت چندانی ندارد و این موضوع به وضوح از شرایط مسابقات آشکار است. وقتی تایلند بدون برد به مرحله بعدی می‌رسد یا سوریه و افغانستان از گروه هنگ‌کنگ انصراف می‌دهند تا این تیم با «صفر» امتیاز به دور بعدی صعود کند، روشن است که با چه عیار نازلی مواجه هستیم. اصلا شما برای چنین مسابقاتی چرا باید به سمت بازیکنان تیم‌های لیگ برتری دست دراز کنی، هم باعث تعطیلی لیگ شوی و هم نمایندگان ایران در آسیا را به زحمت بیندازی؟ روشن است که از نظر اهمیت فنی، اعتباری و حتی اقتصادی، لیگ قهرمانان را اصلا نمی‌شود با بازی‌های آسیایی مقایسه کرد.

کدام تیم مشکل نفری دارد؟

عمده استدلال رضا عنایتی این بود که تیم امید با جدایی این 3بازیکن با مشکل نفری مواجه شده و فقط 13بازیکن دارد. این در حالی است که از ابتدا هم مشخص بود لیگ قهرمانان در چه تاریخی برگزار می‌شود؛ بنابراین حتی اگر کادر فنی تیم امید از امتیاز غیرمنطقی تعطیلی لیگ برخوردار شدند، حداقل باید به فکر نمایندگان ایران در آسیا می‌بودند تا این مشکلات به‌وجود نیاید. از سوی دیگر خود پرسپولیس هم برای مسابقه با الدحیل قطر کمبود بازیکن دارد. مهدی ترابی در بازی با النصر مصدوم شد و شرایطش مشخص نیست، وحید امیری ممکن است به این بازی نرسد، میلاد سرلک محروم است و قرمزها کلا مهاجم ندارند. در این شرایط کاملا طبیعی است که کادرفنی تیم به فکر استفاده از تمامی نفرات موجود باشد. حذف از مرحله گروهی لیگ قهرمانان، برای یحیی گل‌محمدی یک ناکامی بزرگ است و شاید در آینده کاری او تأثیر بگذارد. رضا عنایتی اما بعد از حذف از پیش‌مقدماتی المپیک، خوش و خرم راهی بازی‌های آسیایی شد و شاید اصلا این چیزها برایش ملاک نباشد! از سوی دیگر چرا وقتی باشگاه دستمزد بازیکن را می‌دهد، در چنین بزنگاهی نتواند از او استفاده کند؟ پس این فوتبالیست‌ها برای کدام مسابقات جذب شده‌اند؟

این باخت افتضاح را توجیه نکنید

نهایتا اگر همه این تحلیل و تفسیرها را کنار بگذاریم و به حکمیت قانون پناه ببریم، با توجه به اینکه بازی‌های آسیایی خارج از تقویم فیفا برگزار می‌شوند، باشگاه‌ها می‌توانند به تیم ملی امید بازیکن ندهند. بنابراین بهتر بود آقایان با علم به این موضوع، از همان ابتدا یک ترکیب جوان و دائمی را به هانگژو می‌بردند تا هم این مجادلات به‌وجود نیاید و تیم‌شان ناقص نشود و هم بازیکنان جدید کسب تجربه کنند. رضا عنایتی اما این کار را نکرد و نهایتا تیمش با شکستی فاجعه‌بار برابر هنگ‌کنگ اوت شد. حقیقتا نمی‌توان این باخت را با چنین توجیهاتی ماستمالی کرد. سه پرسپولیسی که هیچ، حتی یک تیم دسته دومی ایران هم باید تیم امید هنگ‌کنگ را می‌برد.

#پیج رسمی روزنامه گل
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها