82837
سرمربی تیم ملی: شاید20 درصد پتانسیل‌مان در کافا باشد/ بدون بازی تدارکاتی به تورنمنت آمدیم
02 خرداد 1402 18:12
سرمربی تیم ملی زیر ۲۰ سال ایران اعزامی به تورنمنت کافا گفت: شاید با 20 درصد پتانسیل به کافا آمده باشیم.

روزنامه گل

علی دوستی‌مهر در خصوص وضعیت تیم زیر 20 سال اعزامی به مسابقات کافا در تاجیکستان، اظهار داشت: پروسه ایجاد یک تیم موفق در رده‌های نوجوانان و جوانان 2 سال زمان می‌برد. در طول این مدت کشورهای صاحب سبک هنگام انتخاب تیم اصلی خود، تیمی را نیز به عنوان پشتیبان به همراه دارند. به عنوان مثال اگر نوجوانان برای جام ملت‌های زیر ۱۷ سال آسیا آماده می‌شود، تیمی به عنوان پشتیبان وجود دارد که خودش را آماده کند تا جایگزین تیم اصلی شود. ما نیز چنین الگویی را پیش رو داریم تا با بازی‌های تدارکاتی و اردوهای مختلف به سطح ایده آل برای جایگزینی تیم اصلی برسیم. این موضوع در رده جوانان و نوجوانان نیز باید رعایت شود که امری مهم در فوتبال پایه است.

وی در خصوص سطح بازی‌ها افزود: تمام تیم‌ها روی این موضوع کار کرده و به طور محسوسی هم پیشرفت داشته اند. کشورهای آسیایی با برنامه ریزی موفق در حال کار کردن هستند. سطح فنی تیم‌ها بسیار بالا رفته است. تیم‌های حال حاضر در رقابت‌های جاری کافا برنامه ریزی مدونی برای موفقیت دارند.

سرمربی تیم ملی فوتبال زیر ۲۰ سال اعزامی به رقابت‌های کافا درباره شکست ۳ بر ۲ مقابل ازبکستان گفت: در کنفرانس خبری قبل از شروع مسابقات، هنگامی که سرمربی ازبک ها صحبت کرد، متوجه شدیم تیمشان 2 سال است اردوهای متوالی و منظم برگزار کرده است. آنها در کشورهای مختلف اردوهای متنوع برگزار کردند. این اتفاق برای تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان نیز رخ داده است، آنها با برنامه‌های بلندمدت در کافا حضور دارند.

دوستی مهر درباره شرایط اردوی تیم ملی جوانان ایران، یادآور شد: ابتدا باید توصیفی از شرایط بازیکنان تیم داشته باشم. بازیکنان فعلی جزو دسته‌ای از استعدادهایی هستند که نه در نوجوانان و نه جوانان نمی‌توانستند بازی کنند. حالا به آنها فرصت داده شد تا در این رقابت‌ها شرکت کنند. با توجه به وظیفه قبلی ام که در تیم نونهالان بود، از من خواسته شد تا وظیفه فعلی را نیز برعهده بگیرم. پروسه انتخاب تیم فعلی تنها یک هفته طول کشید. قطعاً تیم فعلی تمام داشته‌های مستعد فوتبال مملکت نیست. با توجه به شرایط و محدودیت زمانی که داشتیم، شاید ۲۰ درصد پتانسیل خودمان را در این رقابت‌ها به همراه داریم. وجب به وجب خاک ایران استعداد فوتبالی دارد که انصافاً استعدادیاب های استانی با کمک هیئت‌های فوتبال و مسئولان این امر در فدراسیون فوتبال در حال انجام امور هستند.

وی اضافه کرد: بدون بازی تدارکاتی با درخواست مسئولان فدراسیون و تصمیم کمیته محترم جوانان در این دوره شرکت کردیم تا محک جدی برای استعدادهای جدید فوتبال ایران زده شود. با این وضعیت راهی رقابت‌هایی شدیم که حریفانی تا دندان مسلح را پیش رو داریم. در مجموع باید بگویم بازی قابل قبولی مقابل ازبکستان انجام دادیم. می‌توانستیم بازنده بازی نباشیم اما روی اشتباهات فردی که به دلیل کم تجربگی بود، بازی را واگذار کردیم.

سرمربی تیم فوتبال زیر 20 سال درباره دیدار فردا مقابل جوانان افغانستان تأکید کرد: همه فکر می‌کنند افغانستان فوتبالی همچون ۲۰ سال پیش را بازی می‌کند اما اصلاً این طور نیست. آنها تیم خیلی خوبی از لحاظ تکنیکی و فیزیکی هستند. مقابل هزاران هوادار تاجیکستان بازی خیلی خوبی را انجام داد و تساوی ۱-۱ رقم خورد. افغانستان فوق العاده قدرتمند است که بازی با آنها محک خیلی خوبی برای استعدادهای فعلی جوانان ایران است. باید با اردوهای بلندمدت و برنامه ریزی دقیق در ادامه راه به فوتبال ملی در رده پایه کمک کنیم. سرمربی نونهالان ایران هستم اما به خاطر شرایط فعلی و درخواست مسئولان فدراسیون قبول کردیم تا وظیفه خودمان را با بازیکنان مستعد زیر ۲۰ سال ادامه دهیم. آمده ایم به فوتبال کشورمان خدمت کنیم و به دنبال هیچ هدف دیگری نیستیم.

#تیم ملی فوتبال جوانان ایران
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها