81383
حلالی : قلعه‌نویی مقابل کنیا هم فقط بازیکنان را ارزیابی کرد/ هدف ما باید قهرمانی آسیا باشد
09 فروردين 1402 19:45
بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: قلعه‌نویی در بازی با کنیا هم مانند روسیه فقط بازیکنان را ارزیابی کرد.

روزنامه گل

اسماعیل حلالی درباره برتری ۲ بر یک تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل کنیا در شرایطی که شاگردان امیر قلعه‌نویی تا دقیقه ۶۰ فوتبال خوبی بازی نکردند، اظهار داشت: همانگونه که امیر قلعه‌نویی پس از بازی گفت تیم ما نیاز دارد نسبت به قبل برنامه، دیدگاه و تاکتیک خود را عوض کرده و متفاوت عمل کند. سرمربی تیم ملی برای این مورد مقداری فرصت نیاز دارد.

وی افزود: ایران حدود ۸ سال با یک سیستم بسته که ۳_۲ کار بیشتر نمی‌خواست بازی کرد‌‌. در آن سیستم بیشتر بحث فیزیکی، دوندگی، نزدیک به هم بازی کردن، محدود کردن فضاها و .... وجود داشت اما اکنون برای موفقیت در آسیا باید برنامه‌های متفاوتی داشته باشیم تا هم بتوانیم عقب بازی کنیم و هم از بالا یا برخی مواقع از وسط زمین یا یک سوم میانی پرس کنیم. فوتبال اکنون شاخه‌های متفاوتی دارد و اگر تیم تنها یک برنامه داشته باشد، نتیجه نمی‌گیرد.
اگر می‌خواهیم در جام ملت‌های آسیا مقابل تیم‌های فوق‌العاده قوی موفق شویم، به برنامه‌های متفاوتی نیاز داریم.

هافبک اسبق تیم ملی کشورمان درمورد نکته بارز عملکرد این تیم در ۲ بازی تحت هدایت امیر قلعه‌نویی، توضیح داد: الان نمی‌‌توان درمورد تیم ملی نظر داد. قلعه‌نویی اکنون دنبال شناسایی بازیکنان است. وقتی مسئولیت می‌گیرید با زمانی که از دور نگاه می‌کنید، شرایط خیلی متفاوت است. وقتی یک مربی وارد کار می‌شود باید از نزدیک وضعیت بازیکنان را محک بزند. برخی نفرات واقعا باشگاهی هستند و شاید در تیم ملی کارایی نداشته باشند. شاید در لیگ کیفیت به مراتب بهتری داشته باشند اما وقتی وارد تیم ملی می‌شوند، نتوانند عملکرد خوبی ارائه بدهند. این مسائل را مربی باید از نزدیک لمس کند و به آن‌ها بپردازد.

حلالی افزود: من هم مثل قلعه‌نویی در این ۲ بازی بیشتر از لحاظ ارزیابی کردن به بازیکنان نگاه کردم تا ببینم برای برنامه‌های متفاوت می‌توانند کارایی داشته باشند یا تفکر خود را مقداری تغییر بدهند؟ همین که تیم ملی ما در بازی با روسیه و کنیا پس از عقب افتادن توانست نتیجه را جبران کرده و به تساوی و برد برسد، نشان می‌دهد روحیه بازگشت به بازی، مقداری به تیم برگشته و در ادامه شکل خوبی خواهیم داشت. ان‌شاءالله در ادامه هم وضعیت همین باشد.

وی درخصوص ارزیابی خود از تیم کنیا، گفت: اطلاعی ندارم این تیم با تمام نفرات اصلی‌اش به تهران آمده بود یا خیر اما در کل تیمی نبود که بتوانیم قدرت خود را با آن محک بزنیم. روسیه هم چندین سال است که بازی نکرده و بیشتر بازیکنانش مقابل ما حضور نداشتند. البته به مرور برای شناخت بیشتر بازیکنان به بازی‌های جدی‌تری نیاز داریم.

پیشکسوت فوتبال کشورمان درمورد اینکه امیر قلعه‌نویی شب گذشته اعلام کرد اگر یک مربی دیگر الان بگوید تیم ملی را قهرمان می‌کنم، همین الان تیم را تحویلش می‌دهم، پاسخ داد: هرچند کار واقعا سخت است اما هدف و نیت بازیکنان تیم ملی باید قهرمانی در جام ملت‌ها باشد. باید با تمام توان برای رسیدن به این هدف بجنگیم در غیر این صورت قطعا موفق نمی‌شویم. هر تیم ضعیف‌تری هم با نیت اینکه در جام ملت‌ها هم خودش را نشان بدهد یا به قول معروف تنی به آب بزند، وارد مسابقات می‌شود.

حلالی تصریح کرد: هرچند حریفان خود را بزرگ می‌کنیم اما ایران هم تیم بدی نیست. اگر روز خوب‌مان باشد و همه چیز را به درستی کنار هم بگذاریم حریف دست و پا بسته‌ای مقابل ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا و عربستان نیستیم. اگر درصد اشتباهات خود را پایین بیاوریم و تا آغاز جام ملت‌ها ساختار درستی داشته باشیم، کارمان راحت خواهد شد. سختی کار ما درست نبودن زیرساخت‌ها است‌. مربی دوست دارد بازیکنانش در سطح بالایی باشند اما برنامه‌ریزی برای زمان باقی‌مانده تا شروع مسابقات خیلی مهم است. این اتفاقات معمولا در کشور ما نمی‌افتد. یک روز توپ نیست و یک روز زمین. این اتفاقات سبب آسیب خوردن تیم ملی می‌شود اما اگر شرایط خوب باشد همین الان جزء ۴_۳ تیم اول آسیا و یکی از اصلی‌ترین مدعیان قهرمانی جام ملت‌ها است‌.

#اسماعیل حلالی #پیشکسوت پرسپولیس #تیم ملی فوتبال ایران
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها