81309
تاج: فوتبال به دلیل نبود اصلی‌ترین درآمدش فدا شده/ وظیفه همه ما حمایت از تیم‌ملی و قلعه‌نویی است
28 اسفند 1401 20:48
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: حوزه فوتبال به دلیل نبود اصلی‌ترین درآمدش فدا شده در حالی که این حقوق شناخته شده این رشته است.

روزنامه گل

مهدی تاج در مجمع عمومی فدراسیون فوتبال، اظهار داشت: امیدوارم با حضور امیر قلعه‌نویی گام‌های بسیار موثری در تیم ملی برداریم. این موضوع دور از انتظار نیست و شرایط را بسیار مطلوب می‌بینیم. همچنین انتخاب مجدد اینفانتینو را به عنوان رئیس فیفا تبریک گفته و به اعضای محترم AFC هم خوشامد می‌گویم.

وی ادامه داد: مثل همه سازمان‌ها که متناسب با شرایط جامعه اساسنامه را تغییر می‌دهند، اما هم امروز تغییرات برخی از بندهای اساسنامه که پیش از این مغایرت داشته و ضرورت موجود فوتبال کشور است در دستور کار داریم. تمام این مسائل برای همه عزیزان ارسال شده و همه در جریان کم و کیف موضوع هستند.

* 3 بازی قابل قبول در جام جهانی انجام دادیم

رئیس فدراسیون فوتبال تصریح کرد: بحث بعدی ‌عملکرد فدراسیون فوتبال در 6 ماه گذشته است. باید در جام جهانی قطر شرکت و سرمربی تیم ملی را هم انتخاب می‌کردیم. 3 بازی قابل قبول در قطر داشتیم و صرف‌نظر از نتایج، شرایط بسیار مطلوبی را رقم زدیم. تیم ملی در قطر بازی‌هایی انجام داد که موفق بود. بازی اول و سوم را باختیم و دیدار دوم را بردیم. همین‌جا از همه اعضای تیم ملی تقدیر و تشکر می‌کنم.

تاج افزود: تیم فوتبال نوجوانان ما باید در مسابقات برون‌مرزی شرکت کند و ان‌شاءالله موفق شود. در حد توان برای همه تیم‌ها اردوهایی را پیش‌بینی کردیم. خیلی امیدواریم که تیم نوجوانان، تیم فوتبال ساحلی‌، تیم ملی فوتسال و همچنین تیم فوتبال بانوان‌مان نتایج قابل قبولی بگیرند. برای تیم ملی بزرگسالان هم آرزوی توفیق دارم.

* انتخاب داور داخلی برای بازی با روسیه و کنیا روی رنکینگ تاثیر می‌گذاشت

وی اضافه کرد: تیم ملی ما شرایط بسیار خوبی در آسیا دارد. تیم دوم قاره و 24 رنکینگ فیفا هستیم و قدرت بسیار مهمی در آسیا محسوب می‌شویم. امیدوارم مجدداً جایگاه اول آسیا را که چند وقتی است به ژاپن واگذار کردیم به دست بیاوریم. برای دیدارهای دوستانه تیم ملی در فروردین می‌خواستیم داور داخلی بگذاریم اما اگر این کار را می‌کردیم، در رنکینگ فیفا تاثیری نداشت، به همین دلیل داور خارجی انتخاب کردیم. این بازی‌های دوستانه برای تعیین شرایط تیم ملی اهمیت دارد.

* همه باید از سرمربی تیم ملی حمایت کنیم

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به انتخاب امیر قلعه‌نویی به عنوان سرمربی تیم ملی، گفت: از انتخاب سرمربی تیم ملی خوشحال هستم و وظیفه همه اعضای هیئت رئیسه، مجمع فدراسیون و تمام باشگاه‌ها این است که ‌از تیم ملی و سرمربی‌اش دفاع کنیم. نباید کوتاه بیاییم. از همه عزیزان تشکر می‌کنم و امیدوارم تمامی موانع را برطرف کنیم.

* انتظار دارم سطح پراکندگی فوتبال بانوان در کشور بیشتر شود

تاج با اشاره به فعالیت‌های فوتبال بانوان تاکید کرد: یکی از بحث‌های ما فوتبال بانوان است و امیدواریم با انتخاب مریم منظمی بتوانیم روند روبه‌رشدی را رقم زده و از همه موجودی کشور استفاده کنیم. انتظارم این است که سطح پراکندگی فوتبال بانوان در کشور بیشتر باشد.

* فوتبال به دلیل نبود اصلی‌ترین درآمدش فدا شده است

وی افزود: بحث بعدی ما حق پخش تلویزیونی است. اگر درآمدی برای فوتبال نباشد، سکون خواهد داشت، مانند یک تاکسی که بگوییم 70 درصد از مسافرانش را رایگان سوار کند. این تاکسی جایی می‌ایستد زیرا هزینه و درآمدش با هم نمی‌خواند. 70-80 درصد از درآمد فوتبال در دنیا از حق پخش است و هیچ جای دنیا یک بخش از کشور را به خاطر بخش دیگر فدا نمی‌کنند. حوزه فوتبال به دلیل نبود اصلی‌ترین درآمدش فدا شده در حالی که این حقوق شناخته شده فوتبال است.

* فدراسیون به تنهایی توان حل مشکل را ندارد

رئیس فدراسیون تاکید کرد: 5 حق برای فوتبال وجود دارد. حق پخش تلویزیونی، ترانسفر بازیکن، تبلیغات دور زمین، روی پیراهن و درآمد روز مسابقه که ما از بخشی از آن محروم هستیم زیرا باشگاه‌های‌مان ورزشگاه اختصاصی ندارند، از درآمد روز مسابقه محروم هستند. امیدواریم کشور برای این موضوع راه‌حلی پیدا کند زیرا فدراسیون به تنهایی توان حل مشکل را ندارد. برخی از باشگاه‌های ما از کمک دولت استفاده و برخی باشگاه خودشان هزینه می‌کنند.

* به سکون رفتن فوتبال به دلیل نداشتن حقوقش درست نیست

تاج افزود: الان فوتسال جزو قدرت‌های مهم دنیا و در فوتبال ساحلی هم جزو خوب‌های دنیا هستیم. اگر به این مسائل توجه نکنیم، دیر یا زود آسیب‌های جدی خواهیم دید. فوتبال با هیچ پدیده اجتماعی قابل قیاس نیست و بسیاری از کشورها با فوتبال قدرت‌ خودشان را به رخ می‌کشند. همه به دنبال این هستند که با فوتبال پرچم کشورشان را بالا ببرند. اینکه آهسته آهسته به سکون برویم زیرا حقوق شناخته شده‌مان را نداریم، درست نیست.

* تولید فوتبال را مفت می‌برند و انتقاد می‌کنند

وی افزود: هم تولید فوتبال را مُفتی می‌برند و هم به آن انتقاد می‌کنند که خیلی‌ از آنها جهت‌دار است. جای بسیار خوشحالی دارد که فیفا به دنبال این است که این حقوق را برای صدور مجوز حرفه‌ای به رسمیت بشناسد و دیر یا زود ابلاغ خواهد کرد. باشگاه‌ها باید برای صدور مجوز حرفه‌ای فرمی را پُر کنند که 51 درصد از درآمدشان از فوتبال باشد.

* دلیل ندارد برای هزینه در فوتبال محرمانگی داشته باشیم

رئیس فدراسیون تصریح کرد: می‌دانیم در فوتبال چقدر هزینه می‌شود و دلیلی هم ندارد که محرمانگی داشته باشیم، وقتی ما هزینه اصلی فوتبال را می‌دانیم، همین را بیایند به صداوسیما بدهند و بگویند به باشگاه‌ها بدهید تا قانونی باشد و همه کشور از آن منتفع خواهد شد.

* فوتبال را جایی بردیم که کارخانه‌های بزرگ هستند

تاج افزود:‌ فوتبال را جایی بردیم که کارخانه‌های بزرگ هستند و در یک استان ممکن است 6 تیم داشته باشیم. پذیرفتیم که در شیراز، کردستان، لرستان و مشهد و ... تیم نداریم زیرا اسپانسر و امکاناتی وجود ندارد و فوتبال پا نمی‌گیرد. باید منتظر این باشیم که در همه استان‌های‌مان یک تیم لیگ برتری یا لیگ یکی داشته باشیم تا مسابقات جذاب‌تر شود.

* موانع خیلی جدی برای به توفیق رسیدن فوتبال وجود دارد

وی اضافه کرد:‌ امیدواریم فدراسیون فوتبال در این موضوع توفیقاتی حاصل کند. هرچند راه سختی است و موانع خیلی خیلی جدی وجود دارد. همین الان مورد انتقاد قرار می‌گیریم و اگر در همین راه قدم برداریم، انتقادها بیشتر خواهد شد اما فدراسیون باید این مسیر را برود و ما به کمک مجمع این کار را انجام می‌دهیم.

* انتظار من رعایت شئونات است تا تصمیم‌گیرندگان برای ورود بانوان راغب شوند

رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: امیدوارم دو بازی دوستانه پیش‌روی تیم ملی برابر روسیه و کنیا را با حضور بانوان برگزار کنیم و آهسته آهسته به سمتی برویم که بازی‌ها با حضور بانوان برگزار شود. انتظارمان از جامعه فوتبال این است که این اتفاق آغازی برای گام‌های موثر بعدی باشد. انتظار من از تماشاگران، رعایت کردن شئونات است تا مجموعه تصمیم‌گیرندگان به ورود بانوان ترغیب بیشتری پیدا کنند.

* انتظار دارم ورود بانوان با کمترین دردسر انجام شود

تاج افزود:‌ هم‌اکنون منعی وجود ندارد اما نگران این هستیم تماشاگران اتفاقاتی را علیه تیمی دیگر رقم می‌زنند که مشکل ساز شود. انتظارم این است که تلاش برای ورود بانوان به ورزشگاه با کمترین دردسر انجام شود و اتفاق خاصی نیفتد و دیدار ایران با روسیه مقدمه‌ای برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها باشد. موانعی که باعث هتک حرمت شود، به خصوص برای تیم رقیب، اتفاق نیفتد تا ما را در انجام این تکلیف راحت‌تر کند.

* فیفا درمورد VAR یک مرحله به ما مجوز داد و اکنون در مرحله آموزش هستیم

وی در مورد آخرین وضعیت ورود VAR به ایران گفت: انتظارم از اعضای مجمع و هیئت رئیسه این است که به صورت جدی بحث VAR‌ را دنبال کنند تا برای لیگ آینده داشته باشیم. خوشبختانه فیفا برای یک مرحله به ما مجوز داد و الان در مرحله آموزش داوران هستیم. چند باشگاه خوب از جمله، فولاد خوزستان، سپاهان اصفهان و تا اندازه‌ای گل‌گهر سیرجان و ذوب‌آهن اصفهان تلاش و امکاناتی فراهم و ما را امیدوار کرده که در زمان موعد آماده شود.

رئیس فدراسیون فوتبال گفت:‌ استقلال و پرسپولیس هم خوب پیش آمده‌اند ولی موضوع‌شان شرکت توسعه و تجهیز است و باید موانع برداشته شود. در بازی‌ها، داور تصمیمی می‌گیرد که شاید به نظر تماشاگران غلط باشد و برخی شروع به ناسزاگویی می‌کنند اما اگر VAR باشد داور می‌تواند تصمیمش را قطعی کند. وقتی VAR باشد و همه صحنه را ببینند، دیگر تصمیم را می‌پذیرند.

#مهدی تاج #فدراسیون فوتبال
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها