80946
معاون استقلال: دولت مثل پرونده ویلموتس و کالدرون به استقلال هم کمک کند/ به ما پول نبخشند، قرض دهند
14 اسفند 1401 20:59
معاون باشگاه استقلال گفت: 10 فروردین تاریخی است که استراماچونی باید رضایت خود را به فیفا اعلام کند نه اینکه تا آن زمان برای پرداخت طلب وی فرصت داشته باشیم.

روزنامه گل

علی امیری در حاشیه مراسم جشن قهرمانی شاگردان آرش برهانی در خصوص آخرین شرایط این باشگاه اظهار داشت: همانگونه که علی فتح‌الله‌زاده اعلام کرد در حال حاضر بزرگ‌ترین دغدغه باشگاه استقلال حرفه‌ای‌سازی و بحث تأیید مجوز حرفه‌ای برای حضور در فصل آینده لیگ قهرمانان است؛ اما متأسفانه بدهی 100میلیاردی به استراماچونی در شرایط فعلی بزرگ‌ترین معضل ما شده است. مدیریت باشگاه با اسپانسرها برای سال‌های آینده جلسات مختلفی گذاشته و با مسؤولان دولتی نیز جلساتی برگزار کرده است تا نسبت به حل و فصل این موضوع اقدام شود.

وی افزود: فتح‌الله‌زاده به رئیس‌جمهور نامه زده و جلسه‌ای را با معاون اول محترم رئیس‌جمهور و وزیر ورزش که همین جا آرزوی شفای عاجلش را داریم برگزار کرد تا ان‌شاءالله این مشکل حل شود. اینجا نباید به بحث استقلال و پرسپولیس نگاه کرد زیرا این بحث ملی است. اگر مشکل حل نشده و بدهی به استراماچونی پرداخت نشود کارمان سخت خواهد شد. برخی فکر می‌کنند برای پرداخت طلب استراماچونی تا 10 فروردین فرصت داریم اما تا آن زمان او باید برگه رضایت خود را به فیفا اعلام کند همین موضوع یک هفته تا 10 روز زمان می‌برد. فیفا هم باید تائیدیه دریافت را به فدراسیون اعلام کند.

معاون باشگاه استقلال در خصوص سفر فتح‌الله‌زاده به اصفهان برای پیگیری امور مربوط به اسپانسر توضیح داد:‌ در جریان سفر او به اصفهان نیستم اما او به صورت جدی پیگیر قضیه است و به صورت موازی دو اسپانسر را دنبال می‌کند. فتح‌الله‌زاده فقط 4 ماه است به استقلال آمده اما باشگاه با مشکلات متعددی روبه‌رو است. روزی که او آمد بازیکنان فقط 20 درصد دریافت کرده بودند. بسته شدن پنجره نقل و انتقالات استقلال را داشتیم که فتح‌الله‌زاده توانست روند خوبی در پرداخت بازیکنان داشته باشد، پنجره باشگاه هم باز شد. امید اول ما اکنون به خدا است سپس به دولت محترم امید داریم. همانگونه که در بحث کالدرون و ویلموتس جلو آمدند باید بدانیم پرونده استراماچونی یک بحث ملی است.

امیری ادامه داد: نمی‌گوییم این پول را به استقلال ببخشند بلکه قرض بدهند زمانی که فتح‌الله‌زاده آمد منابع مالی باشگاه هزینه شده بود شاید بتوانیم سال آینده این پول را به دولت بازگردانیم. مشکلی نداریم اگر پول را به صورت قرض یا وام از بانک‌های دولتی به ما بدهند اما اکنون فرصت نداریم. فردا 15 اسفند است و فقط 10 تا 15 روز برای پرداخت طلب استراماچونی زمان داریم.

وی در خصوص اینکه آیا از محل مطالبات باشگاه استقلال در فیفا نمی‌توان پول استراماچونی را پرداخت کرد گفت: همراه با فتح‌الله‌زاده جلسه‌ای با تاج برگزار کردیم او نهایت مساعدت را دارد و تماس‌های مختلفی برقرار کرده از همانجا نامه‌ای زد اما بحث قطعی طلب 550 هزار دلاری استقلال از AFC است تاج به عنوان یکی از مسؤولان عالی‌رتبه AFC درخواست کردیم و او هم نامه‌نگاری‌هایش را حدود یک ماه قبل انجام داد پیگیر قضیه است و ان‌شاءالله این قضیه بیفتد اما اکنون بحث زمانی برای استقلال مطرح است. به همین دلیل باید در سه چهار جهت موازی حرکت کنیم تا از یک طریق به نتیجه برسیم.

معاون باشگاه استقلال در خصوص اینکه آیا برای پرداخت طلب استراماچونی با خود این مربی صحبت نکرده تا از دریافت پولش در این زمان محدود صرفنظر کند گفت: پرونده در کمیته انضباطی فیفا مطرح است و تمام مراحل را گذرانده است. کار دست وکلای استراماچونی و پرونده در کمیته انضباطی است. اگر این طلب پرداخت نشود جدا از بحث حضور استقلال در آسیا ممکن است جرائمی مثل کسر امتیاز، سقوط به یک رده پایین‌تر و ... استقلال را تهدید کند. در آن حالت استقلال با خیل عظیم طرفدارانش دچار سرخوردگی عظیمی می‌شود.

امیری در خصوص اینکه آیا پیش از اعلام شماره حساب برای واریزی کمک هواداران مبلغ خاصی جمع‌آوری شده است گفت:‌ طبق درخواستی که هواداران از باشگاه داشتند شماره حسابی اعلام شده بود. در غیر اینصورت از هیچکس توقع نداریم. از 20 هزار تومان در این حساب واریز شده و هواداران از جان و دل مایه گذاشتند. جا دارد از آنها تقدیر و تشکر کنیم نفس عمل و همراهی و همدلی هواداران برای ما مهم است.

وی در خصوص اینکه آیا مبلغی حدود یک میلیارد یا بالاتر از کمک هواداران به این حساب واریز شده است گفت: مبلغ دقیق را نمی‌دانم اما می‌توانم با سوال کردن از مالی باشگاه اعلام کنم. البته باید یک شوخی بابت این قضیه بکنیم زمانی که حساب باشگاه اعلام شد پیامک‌های واریز پول به موبایل مسؤول مالی باشگاه می‌رفت او می‌گفت آن شب خواب بودم و به حدی پیامک‌های واریز هواداران آمد که تا صبح نتوانستم بخوابم. این نشان می‌دهد به محض اعلام شماره حساب هواداران سنگ تمام گذاشتند اما مبلغ را نمی‌دانم. البته قطعا سوال خواهم کرد. مطمئن باشید مدیریت باشگاه نیز در خصوص جمع‌آوری کمک‌های مردمی اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

معاون باشگاه استقلال در خصوص مصاحبه اخیر خود مبنی بر اینکه پرونده استراماچونی با 160 میلیون تومان حل می‌شد گفت:‌ به زمان دلار مدیریت وقت اگر پول استراماچونی را همان زمان می‌دادیم مشکل با چنین مبلغی حل می‌شد و می‌توانستند قضیه را جمع کنند اما پس از صدور رأی و با احتساب مبلغ سال دوم قرارداد استراماچونی تا سه چهار روز قبل این مبلغ حدود یک میلیون و 580 هزار دلار شده است.

امیری در خصوص اینکه با توجه به هزینه‌کرد 300 میلیارد تومان از مبلغ فروش سهام استقلال در بورس در زمان مدیریت مصطفی آجرلو آیا تاکنون از وی پرسیده‌اند چرا با این مبلغی که در حساب باشگاه بود پول استراماچونی را پرداخت نکرد، توضیح داد: یکی از انتقاداتی که به گذشته وارد است همین موضوع است. با استفاده از پول بورس می‌توانستند این مبلغ را در شرایطی که پول دلار و یورو در زمان مدیریت قبلی خیلی کم بود پرداخت کنند و این معضل دست از سر باشگاه بردارد اما متأسفانه این کار را انجام نداده و پول بورس در جاهای دیگری هزینه شد به همین دلیل معضل استراماچونی هنوز برای استقلال وجود دارد.

وی در خصوص اینکه مهدی قائدی نیز برای پرداخت طلب استراماچونی به الاهلی امارات فروخته شد اما باز هم بدهی باشگاه به مربی ایتالیایی پرداخت نشد گفت:‌ این را دیگر باید از مدیریت قبلی سوال کنید من در جایگاهی نیستم که پاسخگوی چنین سوالی باشم. مدیریت حال حاضر باشگاه تمام توان خود را گذاشته تا یکبار برای همیشه معضل استراماچونی را حل کند. اما ببینید در فاصله 4 ماهی که او آمده خیلی سخت است درآمدزایی کند خیلی از مسائل مختلف باشگاه به اسپانسرها و شرکت‌های مختلف واگذار شده و این موضوع یک معضل برای فتح‌الله‌زاده است. البته او در همین مدت حدود 200 میلیارد تومان بابت معضلات خارجی، بسته بودن پنجره، پرداختی به بازیکنان و ... را حل کند اکنون همه بازیکنان استقلال بالای 50 تا 60 درصد دریافتی دارند.

امیری افزود: من از خیلی از باشگاه‌های دیگر سوال کردم با اینکه این باشگاه‌ها به قول معروف صنعتی هستند یا خیلی‌ها تصور دارند دریافتی‌هایشان از دریافتی بازیکنان استقلال بیشتر است اما دریافتی بازیکنان ما بیشتر است شرایط پرداختی‌ها را به وضعیت باثباتی رساندیم. اما استقلال به تنهایی در حال حاضر نمی‌تواند بحث استراماچونی را حل کند. اگر زمان داشتیم شاید این موضوع قابل حل بود. اما با توجه به این زمان کم و بسیار جدی بودن بحث نیاز به کمک دولت محترم داریم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر میزان امیدواری این باشگاه برای حل مشکل استراماچونی با توجه به سفر اخیر فتح‌الله‌زاده برای تأمین پول گفت:‌ الان هم گفتم از چند مجرای موازی کار را پیش می‌بریم امید ما اول به خدا و سپس به دولت است اما ناامید نیستیم از مجاری دیگری نیز کار را دنبال می‌کنیم بحث کاملا جدی است. به قول فوتبالی‌ها اگر پلن یک جواب نداد به سراغ پلن دو می‌رویم پلن دو هم نشد پلن سوم را به کار می‌گیریم زیرا حتما باید به یک نتیجه برسیم.

معاون باشگاه استقلال در خصوص اینکه آیا سازمان بازرسی اتفاقات دوره مدیریت قبلی ورود می‌کند یا خیر گفت: مسؤولان محترم سازمان بازرسی در باشگاه مستقر هستند آنها به اسناد رسیدگی می‌کنند و قطعا همیشه ارگان‌های نظارتی گزارش خود را به ارگان‌های ذی‌ربط ارائه می‌دهند.

#استقلال #آندره آ استراماچونی
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها