80634
پلمپ مهم ترین پیست اسکی ایران!
06 اسفند 1401 12:54
پیست بین‌المللی اسکی دیزین به‌واسطه مشکلاتی در بحث ایمنی، پلمپ و تعطیل شده است.

روزنامه گل

شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور به‌عنوان بازوی اجرایی و اقتصادی وزارت ورزش و جوانان در راه واگذاری اماکن ورزشی به بهره‌بردارها و درآمدزایی برای خود و وزارت از این ناحیه، اقدام به مزایده امتیاز بهره‌برداری از اماکن پر تردد ورزشی مثل ظرفیت‌های باشگاه انقلاب و پیست‌های اسکی کرده است.

ماهیت چنین کاری اصلاً بد نیست؛ چرا که هم فشار مدیریت تمام و کمال اماکن ورزشی از روی دوش وزارت کم شده و هم این که پتانسیل درآمدزایی بسیاری را برای شرکت و وزارت‌خانه به همراه می‌آورد اما مدت کوتاه زمان واگذاری و عقد قرارداد با شرکت‌های بهره‌بردار، باعث این شده که آسیب‌هایی جدی به ساختار اماکن ورزشی کشور وارد شود.

پیست اسکی بین‌المللی دیزین که از استانداردترین پیست‌های حرفه‌ای آسیاست، طی روزهای اخیر به علت نقصان ایمنی و مشکلات زیرساختی توسط نهادهای نظارتی پلمپ و بسته شده تا در روزهای پایان سال، اسکی‌بازان با مشکلی جدی مواجه شوند. این پیست تاکنون مورد بازسازی و ترمیم سالیانه اصولی و مناسب قرار نگرفته و از همین رو دچار مشکل شده است.

اگر چه در مدت فصل گرم سال از سوی بهره‌بردار این مجموعه مستندات و تصاویری از ترمیم و نگه‌داشت این پیست مهم بین‌المللی منتشر می‌شد اما باید درنظر داشت که به علت قدمت بالای پیست دیزین، بازسازی و ترمیمی مانند آن‌چه در پیست اسکی و تله‌کابین توچال صورت گرفته مورد نیاز بوده، نه نقاشی دیوارها و ترمیم معمولی و سرسری پایه‌های تله‌سیژ و تله‌اسکی.

به همین علت متأسفانه این پیست ریشه‌دار که همیشه به علت موقعیت حرفه‌ای بهتر و شرایط خلوت‌تر از مقاصد اصلی اسکی‌بازان حرفه‌ای بوده، مورد پلمپ قرار گرفته تا ناخواسته اکثر ورزشکاران در روزهای سرد پایانی امسال راهی پیست‌های دیگری نظیر شمشمک، دربندسر یا توچال شوند و این ظرفیت درآمدزایی راهی جای دیگری به‌جز دیزین شود.

شنیده‌ها حاکی از این هستند که مسئول مستقیم بهره‌برداری این پیست باقدمت، از تبار دربندسری‌ها بوده که همین موضوع باعث می‌شود تا پلمپ مجموعه اسکی دیزین را امری غیرسهوی ناشی از اهمال‌کاری و سهل‌انگاری بدانیم؛ چرا که به‌طور قطع بسیاری از ورزشکاران اسکی‌باز دیزین بالاجبار راهی پیست دربندسر شده و درآمدها به حساب دیگری خواهد رسید.

به طور حتم این سرمایه ملی که یکی از بی‌نظیرترین پیست‌های حرفه‌ای ایران در سطح قاره کهن بوده و هست، به توجه گسترده‌تر مسئولان شرکت توسعه و وزارت ورزش و جوانان نیاز خواهد داشت تا با اهلیت‌سنجی بهتر و شرایط مناسب‌تر واگذاری، جلوه فرسایش منابع ورزشی و مصرف بی‌رویه ظرفیت‌های اماکن ورزشی کشور گرفته شود.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها