رسول خادم را در کشتی خیلی قبول ندارم اما در مدیریت و سیاست نه/اکبر فلاح به من نقد دارد نه به کشتی/مگر می شود حمید سوریان با من بد باشد و به فدراسیون بیاید ؟!
80307
علیرضا دبیر : من خود،خود،خودم هستم!
23 بهمن 1401 12:17
علیرضا دبیر را هر زمان و در هر موقعیتی ببینید می توانید چالشی ترین مصاحبه ممکن را از او با سوژه های روز بگیرید.کشتی گیری که چم و خم کار را آنقدر خوب می داند که حالا در قواره ریاست فدراسیون هم فن نمی خورد.راهش را بر اساس هدف هایی که در سر دارد، می رود و در عین حال کاری ندارد منتقد و موافق چه می گویند؟! او گفتگوی اختصاصی با «گل» و پاسخگوی چند سوال شد.

روزنامه گل

اول برویم سراغ هیات کشتی تهران که این روزها با حضور برزگان کشتی خیلی سر و صدا کرده از محمد بنا تا اکبر فلاح و چند نفر دیگر.این طور بین اهالی کشتی و ورزش جا افتاده که با یک سیاستی مخالف و منتقد و یا بزرگانی که از فدراسیون جدا شدند در شعبه دوم فدراسیون با ریاست فرد معتمد شما جمع شدند.

خب.بسم الله الرحمن الرحیم.درباره هیات کشتی تهران باید توضیح بدهم که آنجا نزدیک هشت مغازه دارد که الحمدلله درآمدی برایش از این مغازه ها وجود دارد و احتیاجی به کسی از نظر مالی و درآمدی ندارد.تمام آن مغازه ها برای سالن شهدای هفتم تیر است که این سالن هم طبق توافقی که ما با وزارت ورزش داشتیم مادالعمر برای هیات کشتی تهران شد.اینکه که به من می گویند تو در هیات ها صاحب نظر هستی، بله من دروغ بلد نیستم بگویم.البته نه اینکه برای کسی رای جمع کنم یا در انتخابات و ریاست هیات ها نقش داشته باشم.ولی من از افرادی می خواهم که برای ثبت نام پیش قدم شوند.من از آدم هایی پیش آمده که خواهش کنم در هیات ها برای ریاست ثبت نام کنند.کسی که اگر به ریاست رسید برای آن استان آورده داشته باشد نه اینکه خودش بار روی دوش هیات و آویزان باشد.منظور این است مفید باشد نه زیان ده.بتواند از همه جا به هیات کمک برساند، خوب هیات را بچرخاند.از استان دار بگیرد ...

جواب من را ندادید.درباره هیات تهران بحث هایی مطرح است از جمله اینکه علی عسگری دوست نزدیک شده و به واسطه اینکه دفتر دار شما بوده به ریاست هیات تهران رسیده.

درباره تهران،بله من از آقای قاسم علی عسگری خواهش کردم که برای ثبت نام برود.خدا وکیلی نمی رفت.بپرسید از او.چون رییس دفتر من بود و کار کردن با من سخت است روحیاتش را برای کارهای سخت می شناختم.هیات های تهران، مازندران، فارس و خوزستان و چند تای دیگه برای ما مهم هستند.من نمی توانم آنها را دست هر کسی بسپارم.قبلا یکی از این هیات ها دست کسی بود که نمی دانیم حساب کتاب هایش چطور بوده و کجاست ؟! خدا را شکر الان حاج قاسم آمده که آدم با اخلاقی است و با سابقه سی، چهل ساله در کشتی بچه ها را می شناسد و چم و خم همه چیز را می داند.او با همه رفیق است و شروع کرده به آوردن تمام بزرگان کشتی...

این بزرگان کشتی شامل افرادی است که منتقد شما بودند.مثلا اکبر فلاح که بارها علیه شما مصاحبه کرده یا محمد بنا...

محمد بنا که رفیق من است!

اگر رفاقت دارید چرا با هم نساختید و نماند.

اشتباه نکنید.محمد بنا خسته شد.این ها نباید اشتباه شود.

اکبر فلاح چطور ؟

اکبر فلاح نقد به من دارد.اما این را یادتان باشد که اکبر قلاح چون آدم هایی است که من خیلی قبولش دارم.اولین حرفی که به قاسم علی عسگری زدم این بود که حتما باید بری اکبر فلاح را بیاوری.شاید الان اکبر فلاح نخواهد با تیم ملی کار کند ولی برای شهری که دوست دارد، کار می کند.شاید اکبر فلاح به شخص من نقد داشته باشد ولی به کشتی که نقد ندارد حتما باید برای کشتی پای کار باشد.

به نظر می رسد پشت تمام برنامه های هیات تهران سیاست شماست تا چند منتقد را همراه کنید.

نه این طور نیست.همین حالا هم اکبر فلاح بزرگی کرده که آمده است.

علیرضا رضایی هم آوردید.

علیرضا رضایی هم همین هفته پیش اینجا نشسته بود.در تمام سی سال گذشته هیچ وقت رابطه ام با علیرضا رضایی قطع نبوده.ما از بچگی که با هم بزرگ شدیم، رفاقت داشتیم.زمانی که او فدراسیون بودم و من نبودم هفته ای یک بار با هم حرف می زدیم.یاد نمی آید چه سمتی داشت سرمربی، مدیر تیم های ملی یا نایب رییس بود.الان هم که او نیست و من در فدراسیون هستم هفته ای یک بار با هم صحبت می کنیم.من خیلی جاها از علیرضا مشورت می گرفتم با هم رفیق هستیم و با هم بزرگ شدیم.من، علیرضا حیدری، پژمان درستکار و علیرضا رضایی با هم بزرگ شدیم و رفاقت داریم.

نکته خوبی گفتید.مدتی که پژمان درستکار در مرخصی بود گفته شد این همان رفیق بازی است که وقتی درستکار سرمربی شد، درباره اش صحبت شد چون امکان نداشت علیرضا دبیر چنین مرخصی طولانی مدتی هم زمان با دو اتفاق مهم به سرمربی تیم ملی بدهد.

آقای درستکار از شهریور که برگشتیم دنبال مرخصی بود.او مرخصی بدون حقوق از من گرفته بود و مشکل شخصی داشت و برای این مدت حقوقش را ندادم.

بگذریم.شما نقد به من و رسانه ام درباره استعفای حمید سوریان داشتید.در حالی که درست نوشته شد و سوریان برنگشت.

یک اتفاقی افتاد، تمام شد و رفت.حمید هم برادر من است.حمید و محمد بنا چه اینجا باشند و چه نباشند برای کشتی عزیز و بی رقیب هستند.

حمید سوریان به فدراسیون آمده بود اما شما او را ندیدی.

وقتی حمید برای حسن یزدانی به فدراسیون آمد من تهران نبودم که در فدراسیون باشم.مشهد بودم.من یک سوال از شما دارم مگر می شود حمید سوریان با من بد باشد اما به اینجا (فدراسیون) بیاید.

یک نفر از اهالی کشتی گفت ما نسخه نانو دکتر احمدی نژاد هستید.

به این حرف ها کاری ندارم.یک وقتی یک نفر مثل رسول خادم اگر صحبت کند، جواب می دهم.

در آخرین مصاحبه تان گفته بودید برای رسول خادم خیلی گریه کردید.

بله او زمانی که طلای المپیک گرفت، گریه کردم اما او را مدیریتی و سیاستی قبول ندارم.این حرف را هم همیشه گفته ام چون اختلاف نظر داریم.اما در کشتی من نمی دانم او من را قبول دارد یا نه اما من خیلی ایشان را قبول دارم.فقط همان طور که گفتم من به نوع مدیریت و افکاری که دارد نقد دارم.از همان زمان قدیم هم به هم نمی خوردیم.همان زمانی که تیم ملی بودیم من و پژمان با هم بودیم و بقیه تیم با هم.من خود خود خودم هستم.

از نتیجه آزاد و فرنگی در زاگرب چقدر راضی بودیم.

خیلی راضی بودم.

از فرنگی هم به اندازه آزاد ؟ خود حسن رنگرز به علی اکبر یوسفی نقد داشت.

آقای رنگرز در حال تست زدن بچه هایش بود.یک مدل انتخابی برای آسیایی بود.فرصت خیلی خوبی در اختیار تیم ملی بود که هم زمان بچه های ما با هم کشتی گرفتند و با خارجی ها تنه به تنه شدند تا کادر فنی بفهمند بچه ها در چه سطحی هستند.نکته بعدی این است که در مورد آزاد باید بدانیم یکی مثل حسن، امیرحسین باید برمی گشتند و کشتی می گرفتند.باید قبل از جام تختی این بچه ها تست زده می شدند چون طبق چرخه نگذاشتیم این تعداد تا ماه سوم سال به استراحت بروند و برنامه داشتیم که در میدان باشند.حالا کشتی گیری که می خواهد در میدان باشد باید حواسش به همه چیز باشد، به بدنش، به زندگی اش و تمام موارد.حالا هم یک استراحت دو سه ماه دارند تا در جام تختی کشتی بگیرند.هر دو سرمربی برای این تورنمت زاگرب دو هدف متفاوت داشتند چون در جریان ریز جلسات و برنامه هایشان هستم و می دانم که هر دو به خواسته هایشان رسیدند.برنامه بعدی برای فرنگی هم مصر است که در عین حال هم تیم جوان است و هم نگاهی به رنکینگ دارند.شاید بین دلخانی و محمدی یکی برای جهانی انتخاب شود که هر کدام انتخاب شدند رنکینگ و جای خوب را داشته باشند.ضمن اینکه همین امروز آقای درستکار لیست یاشاردوغو و آقای کاوه لیست ارمنستان را داد.

من برای اولین به محل فدراسیون جدید »دهآآآمدم و حقیقتا ساختمان شکلیل و بی رقیبی در تمام ورزش ایران دیدم.اما با مشاهده تمام ساخت و ساز های ارزشمند شما برای کشتی یک سوال بزرگ هم وجود دارد.علیرضا دبیر این همه پول را از کجا برای کشتی می آورد و تامین می کند ؟ چرا بقیه روسای و مدیران ورزشی نمی توانند این منابع را برای رشته هایشان تا حدودی تامین کنند.

این همه پول ؟ چقدر پول ؟

شما در کنار این حجم از اعزام ها، ده ماهه برای کشتی ساختمان بی نظیری ساختی.

آدم وقتی خدا را دارد، از هیچ چیز نمی ترسد.همین امروز من نزد دو آدم بزرگ و معتبر برای کشتی رفته بودم.من هر کس را می بینم از او برای کشتی کمک می خواهم.هر جا به عقلم برسد برای کشتی التماس دعا دارم.من نمی توانم جزییات تاکتیک هایم را بگویم.

با این زیر ساخت ها و ساختمان جدید کشتی در کنار برنامه های پیش رو چطور می گویید نمی خواهید در کشتی بمانید و سال بعد برای ریاست ثبت نام نمی کنید.خیلی ها می گویند این حرف نماندن شما فقط یک تعارف است.

نه بنویسید تمام این ها دنیایی است و تمام چیزهایی که هم می بینید برای کشتی است نه برای من.واقعا در ذهن من تعارف و این حرف ها نیست.دلایلی برای خودم دارم.

هنوز هم به وزارت ورزش یا کمیته المپیک فکر نمی کنید؟

من کلی جواب این سوال را می دهم من آدمی هستم که حتی فکر نمی کنم فردا کجا هستم.جایی قبلی که بودم ( رییس کمیسیون بودجه در شورای شهر) از لحاظ سیاسی و جایگاه از ریاست فدراسیون بالاتر بود و وقتی به اینجا (فدراسیون) آمدم خیلی ها به من نقد کردند که چرا به کشتی می روی! و گفتند برنگرد! همان طور که گفتم واقعا فکر نمی کنم فردا کجا هستم اما کاری را به من می سپارند، خوب انجام می دهم.همین حالا اگر از همکاران من که می توانم اسم ببرم (آقای چمران،دوستی،دنیامالی،حبیب کاشانی، سالاری،پیرهادی و ... ) چه اصلاح طلب و چه اصول گرا در شورای شهر سوال کنید که علیرضا دبیر کاربلد بود یا نه ؟ من خودم هیچ چیز نمی گویم.

اما حضورتان در شورای شهر به اندازه کشتی بازتاب خوب نداشت.

من یاد گرفتم برای کارم هم وقت بگذارم و هم درست انجام بدهم.هر جا که بودم همین هدف را داشتم مثل زمانی که کشتی گیر بودم.آن زمان نمود داشت اما اینجا در فدراسیون مثل آن زمان نمود ندارد ولی تمام وجودم را برای کارم می گذارم.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها