79491
پورسلمان: حضور بدون سرمربی شمشیربازی عجیب نیست
27 دی 1401 11:31
سرپرست فدراسیون شمشیربازی با تاکید براینکه عملکرد ضعیف تیم اعزامی به تونس نیاز به واکاوی دقیق دارد، گفت: حضور بدون سرمربی شمشیربازان در رقابت‌های انفرادی مرسوم است و مسئله عجیبی نیست.

روزنامه گل

مسابقات شمشیربازی گرندپری تونس در حالی برای ایران به پایان رسید که نمایندگان ایران عملکردی ضعیف در این رقابت ها داشتند طوریکه محمد فتوحی اصلا از مرحله گروهی صعود نکرد، محمد رهبری بعد از مرحله گروهی با انجام یک بازی از مرحله مقدماتی کنار رفت و علی پاکدامن هم که به لطف رنکینگ بالای جهانی به طور مستقیم در جدول ۶۴ نفره مسابقات قرار گرفته بود با اولین بازی و متحمل شکست در آن از رقابت ها کنار رفت.

این نوع عملکرد برای سرپرست فدراسیون شمشیربازی که برای سومین بار طی ماه های اخیر اعزام ملی پوشان اسلحه سابر به رقابت های مصوب تقویم جهانی را در برنامه قرار داد، موجب نارضایتی شده است اگرچه وی تاکید دارد که باید طی نشستی شرایط مسابقات مورد بررسی قرار بگیرد تا به طور دقیق عامل این نوع عملکرد دور از انتظار مشخص و برای پوشش آن اقدام شود.

علیرضا پورسلمان گفت: مسلم است که نتایح به دست آمده اصلا موردانتظار نبود اما نمی توان در مورد آن دلیل قطعی داشت. گاهی شرایط مسابقات در عملکرد تاثیر گذار است و گاهی هم واقا روز، روز ورزشکار نیست. باید این مسائل به صورت دقیق بررسی شود تا مشخص شود که دقیقا چه مسئله ای باعث آسیب شده است.

وی تصریح کرد: شورای فنی تشکیل جلسه خواهد داد، البته نه لزوما فقط به خاطر عملکرد تیم ملی اسلحه سابر در مسابقات گرندپری تونس اما قطعا یکی از مسائل مورد بحث همین موضوع خواهد بود. احتمالا نشستی هم با خود ملی پوشان و سرمربی تیم برگزار می کنیم تا مسائل مختلف پیرامون این رقابت ها بررسی و کم و کاستی ها بیشتر مشخص شود.

سرپرست فدراسیون شمشیربازی خاطرنشان کرد: محل اردو و چگونگی پیگیری آن، مسائل انگیزشی، مربی بدنساز، روانشناس و ... اینها از جمله مسائلی است که باید موردتوجه قرار بگیرد تا مشخص شود تیم ملی اسحه سابر دقیقا از چه بخشی دچار آسیب شده است. این تیم و شرایطش باید به صورت دقیق واکاوی شوند.

وی در واکنش به اینکه «یکی از مواردی که به آن اشاره داشتید مربی بدنساز بود در حالیکه تیم ملی اسلحه سابر دو ماه است که بدون بدنساز پیگیر تمریناتش است و ظاهر مسائل مالی و نارضایتی از میزان پرداختی فدراسیون هم منجر به این مسئله شده است»، گفت: تیم ملی بدنساز دارد اما الان کنار تیم نیست چون فصل بدنسازی نیست. ملی پوشان طی هفته های اخیر باید تمرینات فنی را دنبال می کردند. به محض نیاز به تمرینات بدنسازی، بدنساز در کنار آنها خواهد بود.

پورسلمان در این زمینه ادامه داد: آقای چراغی کماکان مربی بدنساز تیم است. شاید از نظر مالی مسائلی مطرح شده اما وی کماکان کنار تیم است. باید این مسئله مورد توجه باشد که من فعلا سرپرست فدراسیون هستیم و هر تغییری در زمینه مالی نیازمند مصوبه هیات رئیسه است در حالیکه ما هیات رئیسه نداریم. بعد از انتخابات و مشخص شدن نتیجه آن، به همه مسائل سروسامان می دهیم.

سرپرست فدراسیون شمشیربازی همچنین در پاسخ به این پرسش که «شما از بررسی عملکرد تیم اسلحه سابر درحضور سرمربی صحبت می کنید درحالیکه وی تیم را همراهی نکرده بود. دلیل این مسئله چیست؟»، نیز گفت: به خاطر برخی مسائل شخصی، سرمربی تیم اسلحه سابر در این سفر نبود. علاوه بر این اینکه در رقابت های گرند پری سرمربی کنار بازیکنان نباشد، تقریبا مرسوم است و اتفاق تازه و عجیبی نیست چراکه مسابقات فقط در بخش انفرادی برگزار می شود و شاید نفرات اعزامی همزمان روی چند پیست، مسابقه داشته باشند. حضور مربی در چنین رقابت هایی خیلی موثر نیست برعکس مسابقاتی که در بخش تیمی برگزار می شود و باید مربی تحت هر شرایطی باشد.

وی در این زمینه به زمانی که به عنوان داور در مسابقات بین المللی مختلف حاضر می شد، اشاره کرد و یادور شد: حضور شمشیربازان در رقابت های انفرادی بدون سرمربی عادی و مرسوم است. شمشیرباز باید برای این رقابت ها ساکش رو دوشش بگذارد و به مسابقه برود مانند «ماریک»؛ او شمشیرباز اتریشی اسلحه اپه بود که همیشه به تنهایی در مسابقات انفرادی شرکت می کرد. وی حتی برای حضور در مسابقات هتل هم نمی رفت و برایش هزینه نمی کرد. ساکش روی دوشش می گذاشت و به محض وارد شدن به شهر محل برگزاری مسابقات، به سالن می رفت، رقابت هایش را برگزار می کرد و مدالش را می گرفت و از همانجا دوباره به فرودگاه می رفت و بازمی گشت. همیشه در رقابت های تیمی حضور سرمربی خیلی ضروری است که قطعا فدراسیون به این مسئله واقف است و برای رویدادهای تیمی، تحت هر شرایطی سرمربی را اعزام می کند اما برای رقابت های

سرپرست فدراسیون شمشیربازی تاکید کرد: حالا هم اگر صحبت از حضور سرمربی در نشست ارزیابی وضعیت بازیکنان است، به این دلیل است که او قطعا باید اشراف کامل را به شرایط بازیکنان داشته باشد چون اردوها و جلسات تمرینی زیر نظر او برگزار شده است. نظرات سرمربی در بررسی شرایط تیم و برطرف کردن کم و کاستی ها قطعا تاثیرگذار است.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها