101570
تغییر سرنوشت یک بازیکن در دوران مبهم مس رفسنجان
19 خرداد 1403 18:24
بازیکن تیم فوتبال مس رفسنجان گفت، اینطور نیست که سرنوشت کسی را تغییر بدهید و اتفاقی نیفتد، از هر دستی بدهید از همان دست پس می‌گیرید.

روزنامه گل

در فصل 1400-1399 فسادی در تیم فوتبال مس رفسنجان اتفاق افتاد و دوران مسئولیت عوامل این فساد در آن باشگاه چند سالی ادامه داشت. در این میان برخی استعدادها و بازیکنان بومی، با برخوردهای متناقض روبه‌رو شدند و سرنوشت فوتبال‌شان تغییر کرد.

از آنجایی که آن زمان این تصمیمات به ظاهر درست تلقی می‌شد، کمتر کسی به آن می‌پرداخت، اما امروز که ذره‌بین واقعیت‌نگری اتفاقات مربوط به آن سال‌ها را مرور می‌کند، ماه کم کم از پشت ابر در حال بیرون آمدن است. علیرضا محمودی یکی از بازیکنانی است که درباره اتفاقات فصل مشکوک مس رفسنجان و تفاوت همکاری دوباره با نارنجی‌پوشان در زمان کاری محرم نویدکیا به صحبت پرداخت. مشروح این گفت‌وگو در زیر می‌آید:

در اسفند ماه سال گذشته دوباره به مس رفسنجان بازگشتید؟

بله، درست است.

* چه شد محرم نویدکیا شما را به مس رفسنجان آورد؟

من امسال به تیم مس نوین رفتم. دو یا سه روزی سر تمرین مس رفسنجان رفتم و آنجا آقامحرم نویدکیا تمرینات و بازی مرا دید. دیگر کارهایش را انجام دادند که به تیم مس رفسنجان بروم.

* خاطرم هست در فصل 1400- 1399 در 90 درصد بازی‌های مس رفسنجان به زمین می‌رفتید؟

بله، در آن سال در 90 درصد بازی‌ها یا 26 بازی به میدان رفتم. فکر می‌کنم در آن سال چهار پاس گل داشتم.

* برای بازیکن زیر 25 سال 26 مرتبه حضور در ترکیب و چهار پاس گل، خیلی آمار خوبی است. با این آمار خوب اما فصل بعد از مس رفسنجان خارج شدید. به کدام تیم رفتید؟

خوشه طلایی ساوه.

* قاعدتاً یا باید با تیم مس رفسنجان به لیگ برتر می‌آمدید یا به تیم خوبی در لیگ یک می‌رفتید ...

در سالی که مس رفسنجان به لیگ برتر صعود کرد، من تنها بازیکن بومی بودم که در تیم بازی می‌کردم. وقتی که 21 ساله بودم از تیم‌های لیگ برتری مانند تراکتور، ماشین‌سازی، فولاد خوزستان و ... پیشنهاداتی داشتم، اما باشگاه اجازه و رضایت نداد که جدا شوم. فصلی که مس رفسنجان به لیگ برتر آمد فکر می‌کردم بعد از چند سالی که در این باشگاه بودم و با این تعداد بازی که به‌عنوان بازیکن ثابت بازی کردم حتماً دیگر باید در لیگ برتر بازی خواهم کرد. من از 19 یا 20 سالگی در تیم بزرگسالان مس رفسنجان بازی می‌کردم، اما به یکباره مرا از تیم بیرون گذاشتند.

* مدت قرارداد شما به پایان رسیده بود؟

قراردادم به پایان رسیده بود.

* با چنین آماری و به‌عنوان بازیکن بومی تیم کنار گذاشتن شما عجیب به نظر می‌رسید. از این تصمیم ناراحت نشدید؟

آن سال حتی اگر بزرگسال هم بودم، وقتی تیمی به لیگ برتر صعود می‌کند بازیکنی با 26 یا 27 بازی در ترکیب تیم، در حالت عادی انتظار می‌رود با او همکاری کنند. حتی خودشان تماس گرفتند و گفتند در لیست ما هستی و به تیم دیگری نرو. بعد من 10 یا 15 روز صبر کردم و حتی با تیم‌های دیگر مذاکره هم انجام ندادم. در نقل‌وانتقالات با توجه به اینکه تیم قهرمان شده بود پیشنهادات بسیار خوبی در لیگ یک داشتم. از باشگاه با من تماس گرفتند که ما در تهران مشغول انجام کارهای تیم هستیم و به‌زودی به رفسنجان می‌آییم و با تو قرارداد امضا می‌کنیم. من هم صبر کردم. بعد از حدود 15 روز خبری نشد. یعنی حتی با من تماس نگرفتند که چه اتفاقی قرار است بیفتد. بعد که با آنها تماس گرفتم، گفتند قبلاً در لیست ما بودی اما الان دیگر در لیست تیم ما حضور نداری و به فکر تیم باش. وقتی آن خبر را گرفتم، دیگر اکثر تیم‌ها بسته شده و بازیکنان مورد نیاز خود را جذب کرده بودند. به این خاطر که بیرون نمانم مجبور شدم که به تیم خوشه طلایی ساوه بروم.

* بعد از خوشه طلایی به کدام تیم‌ها رفتید؟

بعد از خوشه طلایی به تیم مس شهر بابک رفتم. بعد از آن یک نیم‌فصل در فولاد هرمزگان فوتبال بازی کردم. سپس به دلیل مشکل خانوادگی که برایم به وجود آمد یک نیم‌فصل فوتبال بازی نکردم.

* آیا مطالبات آن فصل شما در مس رفسنجان به طور کامل تسویه شد؟

قرار بود پنج سکه به ما بدهند که ندادند. با اینکه اصل قرارداد پرداخت شد، اما پاداش صعود و آپشن‌های قراردادم در آن مقطع را به من ندادند.

* از اینکه با این تصمیمات شما چند سال در روند پیشرفت فوتبالی عقب رفتید، ناراحت نیستید؟

با این تصمیمات مسیر زندگی من عوض شد. شما فکر کنید در 25 سالگی و بهترین شرایط بدنی در تیم لیگ برتری حضور داشته باشید. یک سال خوب را پشت سرگذاشته باشید و تیم شما قهرمان شده باشد. مگر یک فوتبالیست و ورزشکار در دوران ورزشی‌اش چند سال می‌تواند در شرایط آمادگی خیلی خوب قرار بگیرد؟ در حال حاضر من نزدیک به 30 سال سن دارم. اگر چنین تصمیمی نمی‌گرفتند یا حداقل به من زودتر اطلاع می‌دادند که دنبال تیم باش، در این چهار یا پنج سال از نظر شرایط فوتبالی، مالی و.... زندگی‌ام قطعاً تحت تاثیر قرار می‌گرفت. اما آن زمان کاری هم از دستم برنمی‌آمد. یک جوری بود که هیچ‌کس نمی‌دانست چه اتفاقی در حال رخ دادن است. کسی که عمر و زندگی‌اش را برای باشگاه گذاشت و با این تعداد بازی بعد از صعود به لیگ برتر به بدترین شکل ممکن کنار گذاشته و به یکباره همه چیز نابود شد.

* کسانی که با تصمیمات‌شان در سرنوشت و زندگی شما تأثیرگذار بودند، در حال حاضر نام‌شان به‌عنوان متهم در پرونده فساد وجود دارد. آیا فکر می‌کردید افرادی که با شما چنین برخوردی داشتند به چنین سرنوشتی دچار شوند؟

به شخصه اعتقاد دارم، این دنیا طوری نیست که کاری انجام بدهید همانطور تمام شود و برود. از هر دستی بدهید از همان دست پس می‌گیرید. واقعاً زندگی من تحت‌الشعاع این تصمیمات قرار گرفت. یعنی خیلی، خیلی زندگی ما عقب افتاد. امسال هم اگر به تیم برگشتم، خیلی‌ها دیگر در تیم مس رفسنجان نبودند. اگر دوران مسئولیت‌شان ادامه داشت، من امکان بازگشت نداشتم.

* میزان قرارداد مالی شما با مس رفسنجان طوری هست که گذشته را جبران کند؟

قراردادم با مس نوین است. برگشتم که به سطح اول فوتبال برگردم و خودم را به آقا محرم (نویدکیا) نشان بدهم. یکی از معدود افرادی که به بازگشتم به فوتبال کمک کرد ایشان بود.

* انگار همه چیز را تازه از صفر شروع کردید؟

بله همه چیز را از صفر شروع کردم و به خودم می‌گویم انگار 15 ساله هستم و به این باشگاه آمدم.

* شاید اگر آن تصمیم در حق شما گرفته نمی‌شد، در حاضر کاپیتان تیم مس رفسنجان بودید؟

بحث کاپیتانی نیست. بحث این است که خیلی‌های دیگر هم ضرر کردند و می‌توانستند اینجا باشند. شرایط جوری رقم خورد که آنها دیگر حتی اطراف فوتبال هم نیستند و کنارشان گذاشتند. شاید من خیلی تحمل داشتم که توانستم با شرایطی که برایم پیش آمد در فوتبال کارم را ادامه بدهم.

#مس رفسنجان
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها