حیف اسم «پیشکسوت» که روی شماست...
100903
پوپولیسم به رنگ سرخابی!
25 ارديبهشت 1403 11:51
به ندرت پیش می‌آید که کورس قهرمانی در لیگ برتر به این شکل فشرده و سایه به سایه، دقیقا بین پرسپولیس و استقلال شکل بگیرد. حالا که چنین اتفاقی در هفته‌های پایانی لیگ بیست‌وسوم رخ داده، جذابیت داستان دوچندان شده و هواداران با التهاب و حساسیت خاصی مسابقات را دنبال می‌کنند.

روزنامه گل

به ندرت پیش می‌آید که کورس قهرمانی در لیگ برتر به این شکل فشرده و سایه به سایه، دقیقا بین پرسپولیس و استقلال شکل بگیرد. حالا که چنین اتفاقی در هفته‌های پایانی لیگ بیست‌وسوم رخ داده، جذابیت داستان دوچندان شده و هواداران با التهاب و حساسیت خاصی مسابقات را دنبال می‌کنند. به نظر می‌رسد اما چنین فضایی اجازه عرض‌اندام مضاعف داده به برخی پیشکسوتانی که مطالب‌شان چندان بر پایه منطق و حرفه‌ای‌گری استوار نیست؛ کسانی که از روی تعصب افراطی نظر می‌دهند و شاید حتی دنبال خودنمایی و دلبری از سطحی‌ترین لایه‌های هواداران در فوتبال ایران هستند.

چند روز پیش پرویز مظلومی، سرمربی اسبق استقلال در مصاحبه‌ای عجیب مدعی شده بود پرسپولیس در این فصل 14 امتیازش را از اشتباهات داوری گرفته! عجیب آنکه در روز غیبت جواد نکونام در نشست خبری پیش از بازی استقلال و فولاد، حمید رجبی دستیار او دقیقا به همین فکت مراجعه کرد و عین ادعای مظلومی را به زبان آورد. پرسش اینجاست که چنین گزاره‌ای از دل کدام تحقیق بیرون آمده؟ حتما پرسپولیس هم بعضی هفته‌ها از داوری سود برده، اما هفته‌هایی هم بوده که آنها از ناحیه چنین اشتباهاتی ضرر کرده‌اند. مشهورترین نمونه از این دست، اخراج نشدن امید حامدی‌فر به خاطر خطا روی عیسی آل‌کثیر در دربی رفت بود که در کمال تعجب حتی با وجود کمک‌داور ویدئویی هم موعود بنیادی‌فر حداقل کارت زرد دوم را به این بازیکن نداد. آن مسابقه، نبرد مستقیم مدعیان اصلی قهرمانی بود و شاید اخراج یک بازیکن از استقلال در اوایل نیمه دوم، خیلی چیزها را تغییر می‌داد.

بنابراین پرواضح است ادعای پیشکسوت آبی‌ها در این زمینه منصفانه نیست. مظلومی و امثال او اما تنها نیستند و در اردوگاه مقابل هم نمونه‌های مشابهی دارند. به عنوان مثال سپهر حیدری در پاسخ به سرمربی پیشین آبی‌ها گفته: «اشتباهات داوری نبود، استقلال سهمیه هم نمی‌گرفت.» خب الان شما چطور به این نتیجه رسیدی؟ باز هم مثل بند بالا باید بپرسیم آیا به‌طور دقیق محاسبه سود و زیان کرده‌اید و این جمله از دل آن بیرون آمده یا همین‌طوری برای لایک گرفتن از هواداران کم‌سال و نوجوان چنین حرفی می‌زنید؟ چطور ممکن است تیمی که هفته‌ها در صدر جدول حضور داشته، آن‌قدر بی‌کفایت باشد که بدون اشتباهات داوری حداقل سه رده پایین برود؟ خب اگر این‌طوری لذت می‌برید و تا این حد از بند منطق رها هستید، یک کلمه بگویید استقلال بدون اشتباهات داوری به دسته پایین‌تر سقوط می‌کرد؛ این‌طوری لایک و تشویق بیشتری هم می‌گیرید!

بدون تعارف این‌طور به نظر می‌رسد که حمایت برخی از این پیشکسوتان، از حمله و تخریب بدتر است و شاید در کوتاه‌مدت موجب خوشایند هواداران خودی شود، اما در بلندمدت ضربات جدی به فلسفه رقابت جوانمردانه و اخلاقی و نیز فرهنگ هواداری در فوتبال ایران می‌زند. کاش نسل این جملات زرد، منقرض شود.

#پیج رسمی روزنامه گل
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها